Yetişkinler Artistik Buz Pateni dalında 4 kez dünya, 4 kez Türkiye şampiyonluğu kazanan “Altın Kuğu” lakaplı sporcu Naz Arıcı, özellikle kadınlara seslenerek “Türk kadınına, başarıya ulaşmak için hiçbir engel olmadığını göstermek istedim, bunu ispatladım. Ben yaptıysam, hepimiz yapabiliriz yeter ki inanalım” dedi.

Türkiye’yi uluslararası arenada birçok kez başarıyla temsil eden Yenimahalle Belediyesi Spor Kulübü artistik buz pateni milli sporcusu Naz Arıcı, hobi olarak 2011 yılında tanıştığı Artistik Buz Pateninde başarılarını katlayarak şampiyon oldu. Arıcı, “32 yaşımda ilk yetişkinler dünya şampiyonluğumu almış biri olarak, önce çevremde sonra Türkiye’de bu inanışı yıktım, dolayısıyla bence bu spora başlamanın belli bir yaşı yok” şeklinde konuştu.

Hobi olarak buz patenine başlayan Naz Arıcı, şampiyonluğa uzanan yolculuğunu Yeni Journal okurlarına anlattı.

“Başlamanın ve başarmanın yaşı yok”

Arıcı: “İlk Türk yetişkin artistik buz pateni milli sporcusuyum. Aslında, elektrik-elektronik mühendisiyim. 2011 yılında 29 yaşındayken hobi amaçlı buz patenine başladım ve kısa sürede ilerleyerek Türk ve Dünya Buz Pateni tarihinde ilklere imza attım. Buz pateni benim için, hayatın ta kendisi… Başarı, süreklilik, hırs, azim, disiplin ve zevk adeta tüm bunların bileşimi.2015 yılından önce, bana artistik buz pateninin öğrenme yaşını sorsaydınız belli bir yaşı olmalı derdim. Vücut yapısından dolayı, 4-5 yaşlarında başlanılması gereken bir spor olduğunu düşünüyordum. Ama 29 yaşında bu spora başlamış ve aynı yaşlarda esnekliğimi artırıp, spagat dediğimiz bacak açma olayını gerçekleştiren, 32 yaşımda ilk yetişkinler dünya şampiyonluğumu almış biri olarak, önce çevremde sonra Türkiye’de bu inanışı yıktım. Dolayısıyla, bence bu spora başlamanın yaşı yok. Yeter ki çalışmaya ve kendinizi geliştirmeye istekli biri olun. Evet, yetenek gerekli ama bir yüzde verecek olursak bence eğitim yüzde 90 daha fazla önemli. Sporculuğumu gittiği yere kadar götürmek istiyorum. 2015 yılında Uluslararası Buz Pateni Federasyonu’nun (ISU) Almanya’da düzenlediği dünya şampiyonası niteliğinde ISU Uluslararası Yetişkinler Artistik Buz Pateni yarışmasından Amerika, Rusya, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya, Kanada, Norveç, Finlandiya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Avustralya, Meksika, Estonya‘dan katılan 35 sporcu arasından şampiyon olup ve ülkemize altın madalya getirmiştim” ifadesini kullandı.

“Kendinize sınır koymayın”

Şampiyonluğa adını yazdıran milli sporcu Naz Arıcı, kadınlara da şöyle seslendi:

“ Özellikle Türk kadınına başarıya ulaşmak için hiçbir engel olmadığını göstermek istedim, bunu ispatladım. Ben yaptıysam, hepimiz yapabiliriz yeter ki inanalım. Kendimize sınır koymayıp, yüreğimizin götürdüğü yere gitmek doğrultusunda, korkusuzca ve inançla çalışalım. Ne de olsa bizim ihtiyaç duyduğumuz kuvvet damarlarımızda, kanımızda mevcut.”

Asgari ücret zammı sokağa nasıl yansıdı? Asgari ücret zammı sokağa nasıl yansıdı?

“Buz pateni sadece bir spor değil, aynı zamanda sanat”

Artistik buz pateni sporunda başarıyı yakalamak için çok çalışmanın yanında koordinasyon, çeviklik ve vücudu kullanma kabiliyetinin de önemini vurgulayan milli sporcu Arıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buz pateni sadece bir spor değil, aynı zamanda sanat. Çünkü, biz estetik hareketlerimizi ve dansımızı müzik eşliğinde yapıyoruz. Dolayısıyla, izleyiciye spordan daha fazlasını sunuyoruz. Ama tabi teknik olarak, denge her şeyden önemli. Bu bir denge sporu, teknik puanlarımız da denge ve hız üzerine kurulu. Aynı zamanda, koordinasyon, çeviklik gerektiği gibi dans etme ve vücudunuzu kullanma kabiliyeti de gerekiyor”

“Hayatımı artık daha dolu yaşıyorum”

‘Artistik buz pateni size neler kattı?’ sorusuna cevap veren Arıcı, elektrik-elektronik mühendisliğinden şampiyonluğa kadar, onu destekleyen ve çalıştıran antrenörü Timuçin Özbükücü’yü de unutmadı. Artistik buz pateni sporu bana her şeyden önce antrenörüm ve yaşam koçum olan Timuçin Özbükücü’yü kattı diyen Arıcı, sözlerini şöyle tamamladı:

“ Bu spor, kendi kanından canından olmayan birinin aynı amaç uğruna nasıl bir aile olunacağını gösterdi. İdealist, disiplinli ama aynı zamanda eğlenceli bir koçun dışında benimle aynı yolda ilerlemek isteyen ailem gibi gördüğüm dostlar kattı. Beni, benden çok düşünüyorlar. Artistik buz pateniyle birlikte benim için bambaşka bir hayat başladı. Hayata bakış açım değişti. Hayatımı artık daha dolu yaşıyorum. Bedensel ve ruhsal olarak yaptığı faydaları saymıyorum bile…