Özel Haber / Begüm Sıla EREN - Heyecanla beklenen Ramazan ayı geldi, restoranların iftarlık menüleri belli oldu. İnsanların merakla beklediği fiyatlar, menülerle yerlerini buldu.

Restoranların fiyat ve menülerinin belirlenmesinin ardından, şık iftar menüleri ile dikkat çeken Florya Lounge’a gittik. Boğaçhan Yiğiter, menüleri uygun fiyatları ve ek seçenekleri ile Yeni Journal’a anlattı.

Whatsapp Image 2024 03 11 At 10.51.12

‘’4 çeşit menümüz iftara hazır’’

İftar menülerinin çeşitliliğinden bahseden Boğaçhan Yiğiter, ‘’İftar için 4 adet menümüz var. Burası bir Diyarbakırlının yeri olduğu için, elbette olmazsa olmazımız, Diyarbakır kuzu güveç menü var. Bunun içerisinde; iftariyelik  (zeytin, hurma, kuru kayısı, incir ve ceviz) olacak şekilde bir tabağımız var, yanına suyumuzu veriyoruz. Genelde mercimek çorbası ama o gün başka bir çorba yapıldıysa, bir adet çorbamız var menüye ek olarak, çoban salatamız var. Bunun yanı sıra pilavımız ve kuzudan yapılma Diyarbakır güvecimiz var. İlave olarak ise bir adet meşrubat ve bir adet tatlımız var. Bu menümüzün fiyatı 650 TL’dir’’ dedi.

Whatsapp Image 2024 03 11 At 10.51.05

Diyarbakır güvecinin fiyatını söyleyen Boğaçhan Yiğiter, diğer menüleri de şu şekilde sıraladı: ‘’Et sote, dana kavurma menümüz var. Bunda da diğer bütün ürünler aynı. Sadece ana yemekte güveç, içeresinde sebzeli güzel bir et sote, dana kavurma şeklinde servis edilecek. Diğer içeriklerin hepsi aynı şekilde bu menümüze de dahil olacaktır. Üçüncü menümüz ise, ızgara köfte menü, ikramlıklarımız, iftarlık tabağımız, meşrubat, salata, tatlı ve çorbamız hepsi aynı şekilde bu menüde de bulunuyor buna ilave olarak ızgara köftemiz var. Son olarak ise tavuk menümüz var. Bu menüde ise, diğer içeriklerimizin aynısı var ve ek olarak, tavuk sotemiz domatesli biberli bir güveç içerisinde sunuluyor. Et sotenin fiyatı 650 TL. Kuzu ve et sotenin fiyatını aynı tutmak istedik, kampanya gibi düşünebilirsiniz. Köfte menünün fiyatını 550 TL olarak belirledik. Son olarak tavuk menünün fiyatı da 450 TL oldu’’

Whatsapp Image 2024 03 11 At 10.51.06 (1)

‘’Resmen iki yıl öncesinin fiyatları’’

Fiyatların kampanyalı olduğunu dile getiren Boğaçhan Yiğiter, ‘’Fiyatlar bundan iki yıl öncesinin fiyatları, kampanya fiyatları. Aslında biz burada şunu yapmak istiyoruz, burası yeni açılmış bir mekan ve yüksek fiyatlarla müşterilerimizi kaçırıp, korkutmak istemiyoruz. Fiyatlarımızı belirlerken, bir maliyet analizi yaptık ve bu maliyet analizine göre de, bizi zarar ettirmeyecek rakamlar belirledik. Bu rakamlarla gelen misafirimizi üzmeyecek şekilde düşündük. Normal bir günde kafeye gittiğinizde, bir tane ana yemek yediğinizde, verebileceğiniz fiyatların üstüne çıkmak istemedik. Çünkü yan ürünlerimiz baya fazla, bu ürünlerle fiyatlar çok yukarılara çıkıyordu. Ama biz dedik ki gelen misafirler bir ana yemeğe vereceği fiyatı çok aşmasın ve kolaylıkla bu lezzete ulaşabilsin, bizi tanısınlar istedik. Maliyetimizi yaptık bizi çok üzmeyecek rakamlarda da fiyat politikası izliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Lezzet dolu satışlarda paylaşılan mutluluklar Lezzet dolu satışlarda paylaşılan mutluluklar

‘’Bu konseptle ilk Ramazanımızı geçireceğiz, heyecanlıyız’’

Burada ilk Ramazanı olduğunu belirten Yiğiter, şu sözleri ekledi; ‘’Bu konseptle, ilk Ramazanımız ve gerçekten çok heyecanlıyız. Biz yeni olmamıza karşın kahvaltımız çok iyi ve inanılmaz bir rağbet oldu. Tahminim üzerine aynı şekilde, iftar menülerimizde de aynı rağbeti göreceğimizi düşünüyorum. Burada telefon etmeden, rezervasyonsuz gelenler, yer bulamayabilir. Benim öngörüm bu ilk birkaç gün sakin geçer ama sonrasında insanlar burada böyle bir konsept ve menü olduğunu gördüğünde, buraya akın edebileceğini düşünüyorum. Bu mekan hem kaliteli hem de insanların ilk başta lüks gözünü korkutabilir ancak fiyat politikası olarak, herkesi davet ettiğimiz ve açığız dediğimiz bir nokta gerçekten, bu sebeple ben yoğun bir ramazan geçireceğimizi düşünüyorum.’’

Whatsapp Image 2024 03 11 At 10.53.24

‘’Rezervasyon yaptırmalarını öneririm’’

Rezervasyon yaptırmanın öneminden bahseden Yiğiter sözlerine şu şekilde devam etti; ‘’Elbette kapıdan gelen ayak üstü müşterimiz de olacaktır, tabi bunu kahvaltı tecrübemizden gördüğümüz için rezervasyon yaptırmadan gelenler, ayakta kalabilir. Bir yoğunluk bekliyoruz burası butik lüks bir mekan, 10 masalı bir mekan, bu sebeple üst düzey bir servis ve sunum oluyor. Bu hizmet ve sunuma 10 masa haliyle çabuk doluyor, rezervasyon ile ilerleriz diye düşünüyorum. İnsanlar genelde işlerinden 5 ile 7 arasında çıkıyor, biz burada iftar saatinden iki saat ileriye kadar iftar menüsü vermeye devam edebiliriz diye düşünüyoruz. Bu sebeple geç gelenler, yol üstü uğramak isteyenler, iftara yetişemeyenler de bu sistemle faydalanmış olur, talebe göre, biz müşterilerimizi geri çevirmek istemiyoruz. Müşteri kadar çalışanlarımız da bizim için önemli, burası 10 masalı bir işletme ama benim 16 personelim var ve vardiya sistemiyle çalışıyorlar. Bakanlığın ön gördüğü şekilde, süreleri aşmayarak, çalışanlarımızın vardiya sistemine de dikkat ediyoruz’’

Whatsapp Image 2024 03 11 At 10.51.04

‘’Müşteriler kendi dünyalarından çıkıp, yeni dünyalar keşfetmek istiyorlar’’

İnsanların yeni yer keşfetme alışkanlığını rahatlama sistemi olarak gördüğünü belirten Yiğiter, ‘’Türkiye’de yaşamak kolay değil, şartlar sürekli değişebiliyor, insanlar artık evlerinden çıkmak istiyorlar, dışarıdaki hayatı tatmak istiyorlar, birazda insanlar ilgi ve kendine bakılsın istiyor. Bu da kafe ve restoran alışkanlığını oluşturuyor, bu kültür ileri seviyede. Biz Türk olarak, rahatımız ve keyfimize düşkün bir milletiz bundan kaynaklı olarak insanlar yeni yerler görmek istiyor, yeni tatlar denemek istiyor. Aslında kendi dünyalarından çıkıp, yeni dünyalar keşfetmek istiyorlar, bu sebeple her yeni açılan mekanı mutlaka tanımak ve ziyaret etmek istiyorlar. Bizim içinde öyle yeni açıldık talep ve ilgi gördük ama zamanla azalacaklar çünkü insanlar, burayı keşfedip, tattıktan sonra yeni yerler görmek isteyecekler. Biz bu azalmayı göreceğiz tabi ki bununla beraber lezzetiniz, tadınız ve hizmet kaliteniz iyi olduğu zaman insanlar için vazgeçilmez bir yer olmaya başlıyorsunuz. Müdavin müşterilerimiz oluyor, sürekli gelen müşterilerimiz oluyor, biz bu konuda iyi bir hizmet veriyoruz ve bunun karşılığında müşterilerimizin memnuniyeti, tekrar tekrar bizi tercih etmeleriyle karşılaşıyoruz’’ şeklinde sözlerini tamamladı.

Whatsapp Image 2024 03 11 At 10.53.23

Whatsapp Image 2024 03 11 At 10.53.23 (1)