Ramazan ayının son günlerine gelinmesiyle birlikte özel araçlarıyla bayram tatiline çıkmak isteyen vatandaşlar, araç bakım servislerinde yoğunluk oluşturdu. Bayram trafiğinde, oldukça dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Araç Bakım Uzmanı Sadık Sipahi “Sürücüler, yola çıkmadan evvel araçlarının fren, yakıt sistemi, filtreleri ve elektronik parçalarını muhakkak kontrol ettirmelidir” dedi.

Asgari ücret zammı sokağa nasıl yansıdı? Asgari ücret zammı sokağa nasıl yansıdı?

Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER/ Yaklaşan bayram tatili ve havaların ısınmasıyla birlikte özel araçlarıyla yola çıkacak olan sürücüler, Ankara Başkent Sanayi sitesinde uzun kuyruklar oluşturdu. Araç Bakım Uzmanı Sadık Sipahi ise, araçla uzun yola çıkmadan evvel mutlaka yaz lastiklerinin takılması gerektiğini vurguladı.

Araç Bakım Uzmanı Sadık Sipahi, bayramda araçlarıyla yola çıkacak olanlara, yolculuğu daha güvenli bir hale getirmek için dikkat edilmesi gereken noktaları aktardı.

“Araçların periyodik bakımları mutlaka yaptırılmalı”

Sipahi, “Bayram tatiline az bir süre kaldı. Haliyle yola çıkacak vatandaşlar, araç bakım kontrolü için gelmeye başladı. Ne yazık ki bayram tatillerinde üzücü kazalar meydana gelebiliyor. Bu kazaların önüne geçebilmek veya riski minimuma indirebilmek adına gerekli kontrolleri yapmak ve kurallara uymak büyük önem taşıyor. Servise bakım için getirilen araçların, yağ değişimi, fren kontrolleri ve lastik basınç ölçümleri başta olmak üzere hayati önem arz eden belli başları noktaları mutlaka araç bakım uzmanları tarafından kontrol edilmeli. En önemli kıstas, araçların, periyodik bakımları. Araçların yolda kalıp arıza yapmaması ve trafik kazalarının önüne geçmek için herkesin araç bakımlarını yaptırması gerekiyor” dedi.

“Lastik 5 yıldan eski ise mutlaka değiştirilmeli”

Mevsim gereği, yola çıkmadan evvel yazlık lastiklerin takılması gerektiğini söyleyen Sipahi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Araçlar uzun yol öncesi bakıma geldiğinde fren, yakıt sistemi, filtreleri ve elektronik parçaları ve aracın bütün sıvıları kontrol ediliyor. Lastik konusunda da havalar ısındığı için kışlık lastik muhteviyatı gereği kış koşullarına uygundur. Havalar ısındığında tutunma oranı düşer. Özellikle, yağışlı havalarda çok tehlikeli bir hale gelir. Kayıp yola tutunamayabilir, bu yüzden yola çıkmadan önce lastik havalarının kontrol edilip, lastiklerin yazlık ve dişlerinin iyi olduğuna emin olarak yola çıkılmalıdır. Kullanılan lastikler, 5 yıldan eski ise mutlaka değiştirilmeli. Ayrıca, yaz aylarının gelmesiyle birlikte araçların klima bakımlarını da yapıyoruz. Böylece, klimalardaki bakteri oluşumlarının önüne geçiyoruz.”

“Yaklaşık 2 kat bir artış yaşanıyor”

Araç bakım fiyatlarının geçtiğimiz yıllara oranla artış gösterdiğini söyleyen Sipahi, “Araç bakım fiyatlarında, yaklaşık 2 kat bir artış var. Fakat fiyat ne kadar artarsa artsın, öncelik can güvenliğimiz. Sürücülerden, tek ricamız bayram süresince trafik yoğunluğu olacağı için dikkatli araç kullanmaları ve emniyet kemeri takmaları. Herkese, sağlıklı, huzurlu, esenlik içerisinde geçen bir bayram dilerim” diyerek sözlerini tamamladı.