Ramazan Bayramı’na yaklaştığımız bu günlerde, gıda fiyatları tüketicinin gündemini koruyor. Bayram öncesi alışverişe çıkan vatandaş ise, özellikle et fiyatlarından yakınıyor.

Asgari ücret zammı sokağa nasıl yansıdı? Asgari ücret zammı sokağa nasıl yansıdı?

Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER/ Ramazan Bayramına sayılı günler kala, vatandaş gıda alışverişi için kasap, market ve pazarın yolunu tuttu. Özellikle kırmızı et fiyatlarını araştıran vatandaşlar, bayramda et fiyatlarının düşüşe geçmesini talep ediyor.

Et fiyatlarına ilişkin Yeni Journal’a konuşan kasap Atilla Koca, Ramazan bayramı içerisinde ete herhangi bir zam gelmediğini dile getirdi.

1 kilogram kıyma 130 TL

Kasap Koca, “Önceden de et fiyatlarında bir yükseliş olurdu fakat bu sene ciddi bir tırmanış yaptı. Ama şunu belirtmekte fayda var, Ramazan ayında bu sene et fiyatlarında ekstra bir artış olmadı. Ramazan’ın sonuna doğru yaklaşıyoruz ve fiyatlarda hala herhangi bir değişim, yükseliş olmadı. Ramazan sonrası et fiyatlarında yükseliş söylentisi, iddiası var onun da kurban kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Özellikle, kurban bayramlarında bir fiyat artışı yaşanır. Kesimden dolayı canlı hayvana talep arttığı için, ister istemez piyasayı yükseltir. Biz de ki hayvanlar genellikle kurbanlık hayvanlar değildir, besi hayvanlarıdır. KDV indiriminin de fiyatlara yansıması olumlu yönde oldu. Normalde kıymanın şu an 140 TL olması gerekiyordu eski sisteme göre fakat KDV indiriminin yansımasıyla birlikte 130 TL bandında sabitlendi. Şu an için güncel fiyatlar ise şöyle: 1 kg kıyma 130 TL, kuzu kol 128 TL, kuzu but 130 TL, antrikot 160 TL, yağsız kuşbaşılık et 140 TL” dedi.

Vatandaşın talebi azaldı

Geçen yıllara kıyasla vatandaşın talebinin düşük olduğunu dile getiren Koca, “özellikle pandemi öncesine göre kıyaslarsak yüzde 25, yüzde 30’luk bir düşüş yaşanıyor. Ankara, memur ağırlıklı bir kesim ve geliri sabit olan bir şehir bu yüzden yaşanan fiyat artışı hepimizi etkiledi” ifadesini kullandı.

Tunalı’da 30 yıldır kasaplık yapan Haydar Çiğdem ise, konuya ilişkin şunları dile getirdi: “Et fiyatları, özellikle bu 6- 7 ay ciddi bir yükseliş gösterdi. Fiyatlardan ötürü, vatandaşın tercihi genellikle beyaz et oluyor. Tavuğun fiyatı, 40 liradan başlıyor 130 liraya kadar çıkıyor. Tavuğun organik olması fiyatını yükseltiyor. Kuşbaşının kilosu 180 TL, kıymanın kilosu 130 TL. Üç-dört kişilik bir ailenin et masrafını bu fiyatlardan hesaplayabilirsiniz.”