Dolar kuru ve hammadde girdi maliyetlerinde meydana gelen artış yedek oto parça fiyatlarına da yansıdı. Mekanik araç bakım ustası Bünyamin Gündoğan, araç yedek parça fiyatlarının neredeyse iki kat arttığını dile getirerek ‘’ 6 ay önce 100 liraya aldığımız yağ, şu an 400- 500 lira, akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış da bizleri etkiledi” dedi.

Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER/Mekanik araç bakım ustası Bünyamin Gündoğan, kura bağlı olarak araç bakım fiyatlarında iki, üç kat artış yaşandığına dikkat çekti. Gündoğan “Geçtiğimiz seneler, 300 liraya araç bakımı yapıyorken bu sene 800 liraya araç bakımı yapılıyor” dedi.

IMG_3649

“Akşam fiyatı farklı, sabah farklı olabiliyor”

1979 yılından beri mekanik araç bakım ustası olan Bünyamin Gündoğan, otomotiv sektöründe fiyatların her an değişebildiğini, sabit kalmadığını vurguladı.

Gündoğan, “Yedek parça satmasak bile yedek parça alıyoruz. Piyasanın durumunu biliyorum. Her gün sanayiye gidiyorum, parça alıyorum. Dolayısıyla akşam aldığımızı bazen sabah alamıyoruz. Akşam yedek parçaya 100 lira istiyor, sabah gidiyorum yedek parçanın fiyatı artmış. ‘Yarın bu fiyata alamayabilirsin’ diyorlar. Bu durumun birçok sebebi var” dedi.

Sahte avukat bakın kim çıktı? Sahte avukat bakın kim çıktı?

IMG_3656

“Yedek parça fiyatlarında yüzde yüz artış meydana geldi”

Geçen yıllara nazaran araç yedek parçalarına zam geldiğini söyleyen Gündoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yedek parçaya nereden baksanız yüzde 100 zam geldi. Aynı şekilde, 6 ay önce 100 liraya aldığımız yağ şu an 400, 500 lira.    Kaliteli ürün aldığınız zaman fiyat daha da artıyor.  Piyasada bin liraya yağ bulunabiliyor.  Bu yağlar zamanında 100 -250 TL arasında değişiyordu. Şu an bu fiyatlar insanlara oldukça fazla geliyor. Müşterimize fiyat söylerken çekinir hale geldik.  Vatandaş bize geliyor ‘fiyat ver?’ diyor. Dakikalar içinde fiyat değişiyor. Bu yüzden araçtaki parçayı söktüğümüz zaman hemen tedarik etmeye çalışıyoruz. Fiyatı öğrenince müşteriye söylüyoruz. Ona göre de işlem yapıyoruz. Buna bağlı olarak iş potansiyelimizde de düşüş yaşanıyor. 300 liraya geçtiğimiz seneler araba bakımı yapılabiliyordu. Şimdi 800 liraya araba bakımı yapılıyor.”

IMG_3647

Sanayi sektörünü derinden etkileyen bir diğer durumun,  akaryakıtta yaşanan fiyat artışı olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Malum akaryakıt fiyatlarında yaşanan artıştan ötürü vatandaş aracıyla yola çıkmaya korkuyor, aracını kullanmaya çekiniyor. Nereden baksanız artık her evde 2- 3 araba var fakat fiyatlardan ötürü insanlar, aracını ya hiç çıkarmıyor ya da tek araç kullanıyor” dedi   

“Bayram öncesi yola çıkmadan evvel araç bakımınızı yaptırın”

Kurban Bayramı’na yaklaştığımız bu günlerde vatandaşlara yola çıkmadan araç bakımlarını yaptırmalarını söyleyen mekanik araç ustası Bünyamin Gündoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: Araç sahipleri yaz- kış döneminde muhakkak araç bakımlarını yaptırmalı. Kurban Bayramı’na az bir süre kaldı. Bu anlamda yola çıkmadan evvel muhakkak araç, gözden geçirilmeli. Motor, yağ, filtre bakımları yapılmalı. Ya yılda bir ya da 10 bin kilometrede bir yıllık genel bakım yapılması gerekir.”