Merkezi Kanada’nın başkenti Ottawa’da bulunan Human Concern International (HCI) isimli insani yardım kuruluşunun başlattığı Water for Life (Hayat için Su) kampanyasının tanıtım yüzü olan Düzyatan, Ottawa ve Edmonton kentlerinden sonra, gezisinin son durağı olan Toronto’da hayranlarıyla buluştu.

Pearson Covention Center’da 1000'i aşkın kişi, "Ertuğrul" diye çağırdıkları sanatçıyı görebilmek için saatler öncesinden kuyruğa girerek bilet aldı.

Kur’an okunması ile başlayan etkinlikte, Afrika, Asya ve Kanada yerlilerine temiz içme suyu ulaştırmak için bağış toplandı.

Gecede, üzerinde İngilizce "Diriliş Ertuğrul" yazan kutularda getirilen özel yapım 10 adet kılıç da açık artırma yoluyla satıldı. Kılıçlardan ilki 15 bin Kanada dolarına (yaklaşık 205 bin TL) satılırken, diğerleri de 8 ila12 bin Kanada dolarına alıcı buldu.

Gecede 320 bin Kanada doları (yaklaşık 4,4 milyon lira) bağış toplandı.

Salona girişinde hayranlarının sevgi çığlıkları ile karşılanan Engin Altan Düzyatan, Diriliş Ertuğrul dizisinin hayatında önemli değişimlere neden olduğunu söyledi.

Düzyatan, "Hollywood filmlerinde üretilen Batılı kahramanlara karşı, Müslümanların da bir kahramana ihtiyacı vardı. Ertuğrul da işte o.’’ dedi.

Kanada turunu değerlendiren sanatçı Düzyatan, temiz içme suyuna erişim için yıllardır mücadele ettiğini söyledi.

Bu konuda yıllar önce Afrika’ya gidip belgesel çektiğini anlatan Düzyatan, buradan elde ettiği gelirle Afrika’da üç ayrı su kuyusu açtırdığını ifade etti.

Düzyatan, modern toplumların temiz su kaynaklarını plastik ve mikroplastiklerle kirletmelerini anlatan yeni bir belgesel çalışması içinde olduğunu belirterek "Şu an montaj aşamasında ama yakında hazır olacak." diye konuştu.

Dünyadaki temiz içme suyu kaynaklarının giderek azaldığına ve mevcut kaynakların da hızla kirletildiğine dikkati çeken Düzyatan, "Eğer bir üçüncü dünya savaşı çıkacaksa bu, su yüzünden olacak." dedi.

İrem Derici aşkını ilan etti İrem Derici aşkını ilan etti

Düzyatan, üçüncü dünya ülkelerindeki temiz içme suyuna erişim sorununu anladığını ama Kanada’daki yerlilerin aynı sorunu yaşadıklarını öğrenmenin kendisini şaşırttığını ifade etti.

Sorunu araştırdığını belirten Düzyatan, "Her ne Kadar Kanada bir G7 ülkesi olsa da geniş ve zor coğrafi şartlardan kaynaklanan erişim sorunu var. HCI da başlattığı bu kampanya ile önce kendi evindeki soruna el atıyor." diye konuştu.