Yönetmenliğini Steven Spielberg'ün yaptığı, başrolde Tom Hank’sin yer aldığı Terminal filmine ilham kaynağı olan İranlı sığınmacı, 18 yıl yaşadığı havalimanında hayatını kaybetti. İranlı Mehran Karimi Nasseri’nin, 1988 ve 2006 yılları arasında yaşadığı Fransa'nın başkenti Paris'teki Charles de Gaulle Havalimanı'na geri döndükten bir süre sonra kalp krizinden yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Uluslararası basında ise Nasseri’nin kalp krizinden yaşamını yitirdiği aktarıldı. Nasseri, İran’da Şah Muhammed Rıza Pehlevi'ye karşı protestolar nedeniyle 1977 yılında İran'dan sınır dışı edilmiş ve Avrupa'nın birçok ülkesine sığınma başvurusunda bulunmuştu.

Uzun uğraşların ardından Belçika'daki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından Nasseri'ye mülteci statüsü verilmişti. Nasseri, İngiliz vatandaşı annesinin yanına gitmek istediği sırada Paris’te içerisinde mülteci evraklarının ve belgelerinin bulunduğu çantayı kaybetmiş ve Fransız polisi tarafından 1988'de tutuklanmıştı.

Putin'den dünyaya yeni mesaj: Çok gürültü yapıyorsunuz Putin'den dünyaya yeni mesaj: Çok gürültü yapıyorsunuz

Nasseri, 1999'da Fransa'da mülteci statüsü ve oturma izni almış fakat herhangi bir resmi belgesi olmadığı için sınır dışı edilememiş, bu nedenle 2006 yılına kadar Paris-Charles de Gaulle Havalimanı'nda yaşamıştı. Nasseri, 2006'da hastaneye kaldırılmış, ardından sığınma evine ve otele yerleştirilmişti.

Fakat havalimanı yetkilileri, Nasseri’nin ölümünden birkaç hafta önce tekrar Paris-Charles de Gaulle Havalimanı’na geldiğini ve burada yaşamaya devam ettiğini aktardı.