Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, 31. Arap Birliği Zirvesi kapsamında bulunduğu Cezayir'de Tunus, Irak, Lübnan ve Yemenli liderlerle bir araya geldi.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Sisi, Cezayir'de Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, Lübnan Başbakanı Necib Mikati ve Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi'yi ayrı ayrı görüştü.

Sisi, Said'le görüşmesinde, Tunus'ta kalkınma ve reform sürecinin devam etmesi için yürütülen çalışmalara destek verdiklerini belirtti.

İki liderin, Mısır ile Tunus arasındaki kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesi ve iş birliğinin artırılması gerekliliği üzerinde durduğu ifade edildi.

Sisi'nin Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ile görüşmesinde ise Arap dünyasının karşılaştığı meydan okumalarla mücadelede iş birliğinin artırılması konusunda fikir birliğine varıldı.

Lübnan Cumhurbaşkanlığının açıklamasına göre, Sisi, Mikati ile görüşmesinde, Beyrut'un yeniden ayağa kalkması için vakit kaybetmeden Lübnan'a yeni bir cumhurbaşkanı seçilmesi gerektiğini ifade etti.

Lübnan Başbakanı Mikati görüşmede Mısır'dan, kolera salgını nedeniyle 17 kişinin hayatını kaybettiği ülkesi için ilaç ve aşı desteği istedi.

Polisi 2 bin 60 kez arayan şahıs tutuklandı Polisi 2 bin 60 kez arayan şahıs tutuklandı

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Alimi ile görüşmesinde ise İran destekli Husiler ile meşru hükümet arasında 2 Ekim'de sona eren ateşkesin yenilenmesinin önemine vurgu yaptı.