Alkol ve sigaradan alınan ÖTV'ye ÜFE oranında gelecek zamla birlikte temmuzda en ucuz sigara 40 lira olabilirken, litrelik rakı ise 570 liraya yükselebilir.

Alkollü içecek ve tütün ürünlerinden alınan ÖTV'ye her 6 ayda bir üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranı kadar artışı yapılması, bu yıl yüksek seyreden enflasyonun etkisiyle temmuzda en ucuz sigarayı 40, litrelik rakıyı ise 570 liraya çıkarabilir.

Zam oranında ise son karar Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olurken, Erdoğan söz konusu zam kararını erteleyebilme ya da tamamen iptal etme yetkisine sahip. 

Güven endeksi hizmet ve perakendede arttı, inşaat sektöründe azaldı Güven endeksi hizmet ve perakendede arttı, inşaat sektöründe azaldı

Sözcü'nün haberine göre 4 aylık dönemde ÜFE yüzde 39.23'e ulaştı. Bu hızla giderse 6 ayda yüzde 60-70 bandına ulaşacak ÜFE içki ve sigaraya zam olarak yansıyacak. Hesaplamalara göre en ucuz sigara, ÜFE'nin yüzde 60'a çıkması halinde 37 lira, yüzde 70'e çıkması halinde 40 lira olacak. En pahalı sigara da 51 lirayı görecek. Litrelik rakı 390 liradan 570 liraya çıkacak.