Ukrayna'da savaşın başlamasından sonra Herson'a giden ilk yolcu treni Kiev'den yola çıktı

Rusya'ya karşı savaşın devam ettiği Ukrayna'nın başkenti Kiev'den, Rus güçlerinin geçen hafta çekilmesinden sonra yeniden Ukrayna ordusunun kontrolüne giren Herson kentine yaklaşık 8 ay sonra ilk yolcu treni yola çıktı.

AA-20221118-29476072-29476045-UKRAYNADA_SAVASIN_BASLAMASINDAN_SONRA_HERSONA_GIDEN_ILK_YOLCU_TRENI_KIEVDEN_YOLA_CIKTI

Herson'a hareket edecek tren için Kiev istasyonunda düzenlenen törene, Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk ile Kiev'de resmi temaslarda bulunan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis katıldı.

Evlerine dönen Herson sakinleri, basın mensupları ve güvenlik yetkililerin bulunduğu trene, Bakan Kubrakov da bindi.

"Ukrayna için bir sevinçtir"

Herson'a gidecek trende hostes olarak görev yapan Natalya Fedorets, savaşın başladığı 24 Şubat'tan beri Herson tren seferlerinin askıya alındığını kaydetti.

Bir tren görevlisi olarak heyecanlı olduğunu dile getiren Fedorets, "Yaklaşık 8 ay sonra Herson'a ilk kez tren seferi yapılıyor. Herson'un özgürleştirilmesinden dolayı gurur duyuyorum. Bu, Ukrayna için bir sevinçtir." dedi.

AA-20221118-29476072-29476047-UKRAYNADA_SAVASIN_BASLAMASINDAN_SONRA_HERSONA_GIDEN_ILK_YOLCU_TRENI_KIEVDEN_YOLA_CIKTI

Uzun yıllardır Kiev'de yaşayan ve Herson'da yalnız kalan annesinin yanına giden 38 yaşındaki Adam Maksim ise savaşın başladığı ilk günlerde babasının vefat ettiğini, annesinin bölgede kalmaya karar verdiğini söyledi. Maksim, annesi ile bir araya gelme fırsatı ortaya çıktığı için heyecanlı olduğunu ifade ederek, "Ben Herson'un özgür kaldığı için sevinçten ağladım. Arkadaşlarımızla kutlama yaptık. Herson'a en son 22 Ocak'ta gitmiştim." diye konuştu.

AA-20221118-29476072-29476056-UKRAYNADA_SAVASIN_BASLAMASINDAN_SONRA_HERSONA_GIDEN_ILK_YOLCU_TRENI_KIEVDEN_YOLA_CIKTI

Savaşın başladığını Herson treninde öğrenmişti

Herson'da aylarca yalnız kalan kocasının yanına giden Olga İvçenko, 3 Eylül'de Herson'dan iki çocuğu ile tahliye edildiğini belirtti.

Mahsa Amini protestosuna katılan kişi idam edildi! Mahsa Amini protestosuna katılan kişi idam edildi!

En son Herson trenine savaşın başladığı gün bindiğini aktaran İvçenko, şöyle devam etti: "Eve gidiyorduk ve o arada büyük oğlum bana savaşın başladığını söylemişti. Ondan sonra da tren seferleri durdu. Şimdi ise evime dönüyorum ve neler hissettiğimi heyecandan anlatamıyorum bile. Kocamı görmek istiyorum."