Gürcistan'ın eski cumhurbaşkanı olan ve cezaevinde tutuklu bulunan Mihail Saakaşvili'nin sağlık durumunun kötüleştiği ve geniş güvenlik önlemleri eşliğinde özel bir kliniğe götürüldüğü duyuruldu. Saakaşvili'nin ailesi ve destekçileri liderin yurt dışında tedavi edilmesini talep ediyor.

Gürcistan'ın Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından toparlanmasında önemli roller üstlenen eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, görevinin süresinin sonlanmasının ardından iktidarı devretmişti. Daha sonraları ülkeden ayrılan Saakaşvili hakkında çeşitli suçlamalarla hapis cezası kararları verilmiş ancak tutuklanma tehlikesine aldırmayan lider ülkesine geri dönünce gözaltına alınmıştı.

Gözaltındaki liderin sağlık durumunun kötüye gittiği ve özel bir konvoyla hastaneye kaldırıldığı duyurdu.

Liderin sağlığından endişe eden ailesi ve destekçileri tedavisine yurt dışında devam edilmesini talep ediyor.

AÇLIK GREVİ İLAN ETMİŞTİ

Gürcistan'da 1 Ekim 2021'de gözaltına alındıktan sonra 50 gün açlık grevi yapan Saakaşvili, daha sonra Gori kentinde tedavi görmüştü.

Saakaşvili, ardından 21 Şubat-10 Mart döneminde da açlık grevini sürdürmüştü.

Gürcistan'daki hapishaneleri yöneten Özel Hapishane Hizmeti İdaresi yetkilileri, Saakaşvili'yi Rustavi kentindeki hapishaneden Tiflis'te bulunan "Vivamedi" kliniğine getirdi.

Birbirine benzer özel araçlardan oluşan Saakaşvili'yi taşıyan konvoy, geniş güvenlik önlemleri altında kliniğe giriş yaptı.

Özel Hapishane Hizmeti İdaresi, Saakaşvili'nin kliniğe getirilmesi hakkında henüz açıklama yapmadı.

Saakaşvili'nin klinikte ne kadar kalacağı belli değil.

Putin: Batı kendi tuzağına düştü Putin: Batı kendi tuzağına düştü

RUSYA KARŞI BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ VERMİŞTİ

SSCB'nin dağılmasının ardından Gürcistan'da da kukla rejimler inşa edilmek istenmiş ancak Saakaşvili'nin iktidara gelmesiyle bu süreç sekteye uğramıştı.

Ülkede kurucu devlet başkanı Eduard Şevardnadze döneminde güçlenen yolsuzluk ağlarıyla mücadele eden Saakaşvili'nin iktidarı Rusya'nın 2008'deki saldırısının ardından zayıflamıştı.