Adeta bir kıyamet çemberine dönen Ukrayna'daki Azovstal fabrikası Ruslar tarafından ele geçirildi. Mariupol'deki son Ukrayna mevziini ele geçiren Rus güçleri esir aldıkları Ukraynalı askerlerin görüntülerini dünyaya servis ederek propagandalarını sürdürdü.

Erdoğan ile Macron görüştü Erdoğan ile Macron görüştü

Rusya ile Ukrayna arasında süren savaşta iki ülke güçlerinin kıyasıya çarpıştığı Mariupol kentinde yer alan Azovstal fabrikası, Kiev yönetimine bağlı güçlerin son direniş kalesi olmuştu.

Ukrayna güçlerinin Ruslara teslim olmasıyla fabrikadaki direniş son bulurken, Rusya Savunma Bakanlığı kendilerine teslim olan Ukraynalı askerlerin görüntülerini paylaştı.

BİNE YAKIN ASKER TESLİM OLDU

Rusya Savunma Bakanlığı dün yaptığı açıklamada Mariupol’deki Azovstal fabrikasından 29’u yaralı 694 askerin teslim olduğunu belirterek 16 Mayıs'tan bu yana toplam 959 askerin teslim olduğunu ifade etti.

Bugüne kadar teslim olan 80 yaralı askerden 51 tanesinin ise Donetsk’te, hastanede tedavi gördüğünü açıkladı.

Dün akşam üzeri Rusya Savunma Bakanlığı yaralı askerlerin görüntüsünü paylaştı.

KIZIL HAÇ KAYITLARA BAŞLADI

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'nden (ICRC) bir ekibin, bu hafta Azovstal fabrikasındaki yüzlerce Ukraynalı savaş esirini kayıt altına aldığı açıklandı.

Kızıl Haç’tan bugün yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“ICRC, tarafların talebi üzerine, yaralılar da dahil olmak üzere Azovstal fabrikasından ayrılan savaşçıları kaydetmeye 17 Mayıs Salı günü başladı. Operasyon çarşamba günü devam etti ve perşembe günü de devam ediyor.”

ICRC kayıt işlemi sırasında askerin adı, doğum tarihi ve en yakın akrabası gibi kişisel bilgileri içeren bir form doldurduklarını ifade etti.

Yetkililer tam sayı konusunda henüz bir açıklama yapmadı.