“28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp, helalleşeceğiz. Roboski ile helalleşeceğiz, Sivas, Kahramanmaraş mağdurları ile helalleşeceğiz” çıkışıyla siyaset gündemini uzun süre meşgul eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, yarın eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte 2011'de 34 kişinin öldürüldüğü Roboski'yi ziyaret edecek.

‘Helalleşme’ çıkışıyla siyaset gündemine oturan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ‘Postmodern darbe’ olarak bilinen 28 Şubat’ın 25’inci yıl dönümünde, “28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp, helalleşeceğiz. İkna odalarına sokulan başı kapalı kızlarımızla helalleşeceğiz elbette. Roboski ile helalleşeceğiz, Sivas, Kahramanmaraş mağdurları ile helalleşeceğiz.” demişti.

Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş, sosyal medya hesabından, “Kılıçdaroğlu ‘helalleşme’ kapsamında eşiyle birlikte yarın Roboski’ye gidiyor” paylaşımında bulundu.

Uludere olayı nedir?

selvi_kılıcdaroglu

28 Aralık 2011'de Şırnak'ın Uludere ilçesinde bulunan Roboski (Ortasu) köyünden Irak'a geçen bir grup kaçakçı, PKK'lı zannedilerek, F-16 savaş uçakları tarafından vurulmuş, olayda 19'u çocuk 34 kişi yaşamını yitirdi.

Ölenlerin aileleri, köylüler ve hak savunucuları tarafından 2013'te Roboski için Adalet Yeryüzü için Barış Derneği (Roboski-Der) kuruldu.

Resmi Gazete'de yayımlandı! 13 ilin emniyet müdürü değişti Resmi Gazete'de yayımlandı! 13 ilin emniyet müdürü değişti

Operasyonda 11 yakınını kaybeden Ferhat Encü, 7 Haziran 2015 seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak milletvekili olarak Meclis'e girdi.