Merkez Bankası bu yılın 9. faiz kararını açıklayacak. TCMB’nin geçen ayki 100 baz puanlık indirim kararının ardından bu ayki kararı da piyasalar için büyük önem taşıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün faiz kararını açıklıyor. Yılın 9. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından duyurulacak kararın hangi yönde olduğu merak ediliyor. Otoritelere dayanan anketlerde ise sabit tutma, 50 baz puanlık ve 100 baz puanlık indirim seçenekleri öne çıkıyor.

MERKEZ BANKASI FAİZLERİ TOPLAMDA 600 BAZ PUAN DÜŞÜRDÜ

Merkez Bankası, politika faizinde indirim sürecine geçen yıl Eylül ayında girmişti. Bugünkü toplantı ile birlikte faiz düşürme patikasında 1 yıl tamamlanmış oluyor. Geçen sürede 1 hafta vadeli faiz oranı toplamda 600 baz puan indirildi.

Bu yılki ilk 7 toplantıda faizi sabit tutan Merkez Bankası geçen ay bir kez daha 100 baz puan düşüşe karar verdi. TCMB en son yukarı doğru hareketini ise Mart 2021 toplantısında gerçekleştirmişti. Söz konusu 1,5 yıllık süreç içerisinde politika faizi yüzde 19 oranından yüzde 13 oranına kadar indirildi.

Merkez Bankasının 100 baz puanlık indirime imza attığı geçen ayki PPK toplantısının ardından yayımlanan karar metninde ise ifadeler yer aldı:

İmran Han hakkında tutuklama kararı verildi İmran Han hakkında tutuklama kararı verildi

“Küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler iktisadi faaliyette bir miktar ivme kaybına işaret etmektedir.  Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.”

Küresel büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edilmesine karşın Türkiye ekonomisinin büyümesinin hız kesmeden sürdüğüne dikkat çekilen metinde “liralaşma” konusuna vurgu son metinde de devam etti.

TCMB Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu “Liralaşma Stratejisi” başlıklı makalesini Merkezin Güncesi’nde yayımladı. Kavcıoğlu’nun yazısında ekonomik modelin para politikasına ilişkin sütunlarının inşa edildiğini vurgularken “serbest piyasa dinamikleri çerçevesinde sürdürülebilir fiyat istikrarını sağlayacak kalıcı reformlara odaklanıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

"Liralaşma Stratejisi" başlıklı bir blog yazısında;

“Liralaşma;

- Finansal sistemde temel değer saklama aracının Türk lirası cinsinden varlıklar olmasını,

- Tüm bilançolarda Türk lirası ağırlığının önemli ölçüde artmasını,

- TCMB’nin Türk lirası fonlamasında ağırlıklı olarak sabit getirili Türk lirası cinsi varlıkların teminat olarak kullanılmasını,

- Yurt içindeki ticari işlemlerde yegâne değişim aracının Türk lirası olmasını sağlayacak süreçleri ve TCMB’nin bu makro süreci yönetmek için izlediği bütünleşik politika çerçevesini

ifade etmektedir.” denildi.

Merkez Bankası’nın son Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yıl sonu enflasyon ve dolar tahminleri aşağı yönlü revize edilirken büyüme tahmini ise daha üst bir rakama çekildi.

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketinde yıllık büyüme beklentisi yüzde 3,69'dan yüzde 4,77'ye yükseltilirken yüzde 70,6 olan yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 67,7’ye, yıl sonu döviz beklentisi de 19,65 TL'den 19,51 TL seviyesine geriledi.

Piyasa Katılımcıları Anketi'nde PPK kararı için de yüzde 13 seviyesi ağır bastı.

Kaynak: CNN Türk