NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Polonya'ya düşen füzeye ilişkin, "İlk analize göre olay, Ukrayna'ya ait bir hava savunma füzesi tarafından gerçekleşti. Şunu da söylemeliyim ki bu Ukrayna’nın suçu değil. Nihai suç Rusya’nındır" dedi.

Putin'den dünyaya yeni mesaj: Çok gürültü yapıyorsunuz Putin'den dünyaya yeni mesaj: Çok gürültü yapıyorsunuz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Polonya'ya düşen füzeyle ilgili açıklama yaptı: 

''Polonya'ya düşen füzenin kasıtlı olduğunu dair bir kanıt yok. Rusya'nın NATO'ya karşı bir saldırı yapacağına dair de bir kanıt değil. Hem savunma hem caydırıcılık anlamında adımlar atacağız. Rusya bu anlamsız savaşı bitirmelidir. NATO, müttefikliği korumak için elinden geleni yapmaya devam edecek. Doğu kanadımızı daha da güçlendirmeliyiz. 

Ukrayna'daki savaş başta Başkan Putin'in sorumluluğunda. NATO topraklarında da bu savaşın sonuçları ortaya çıkabiliyor bunu da gördük. Bu olay hava savunma alanında da Ukrayna'ya daha fazla destek vermemiz gerektiğini gösteriyor. Ukrayna'ya hava savunma desteği konusunda yeni adımlar atacağız.

İttifakın doğu kısmında varlığımızı artırdık, Polonya'da da artırdık. Soruşturma devam ediyor, bu olay kuvvetle muhtemel Ukrayna'nın hava savunma sisteminden kaynaklanıyor.

NATO ve NATO müttefikleri, Ukrayna'yı ve Ukrayna'nın kendini savunma hakkını destekliyor. Ortada NATO topraklarına bilinçli bir saldırı yok.''