Sanatçı Aynur Doğan’ın, Kocaeli Derince’deki konserinin iptaliyle başlayan ‘Kürtçe’ tartışmalarına, AK Parti’nin Kürt, Zaza ve Arap kökenli Milletvekilleri noktayı koydu. Doğu ve Güneydoğulu Milletvekilleri, CHP ve HDP’nin, ‘Kürtçe yasaklanıyor’ eleştirilerine, ‘İnsafınız kurusun. Bugün devletin televizyonunda, 24 saat kesintisiz Kürtçe yayın yapılıyor. Mecliste Kürtçe konuşup, şarkı söylüyorsunuz. Bunun mimarı AK Parti’dir’ sözleriyle cevap verdi.

Volkan ESER- Geçtiğimiz haftalarda, Kocaeli’nin Derince İlçe Belediyesi tarafından iptal edilen Aynur Doğan konseriyle başlayan ‘Kürtçe’ tartışmaları, siyasetin de gündemine taşındı. CHP ve HDP, konser iptalini, ‘Kürtçe yasaklanıyor’ iddialarıyla dillendirirken, AK Parti cephesi ise, ‘Kürtçe’nin önündeki bütün engelleri kaldıran biziz’ sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

milletvekilleri-2

Kılıçdaroğlu'dan taziye telefonu Kılıçdaroğlu'dan taziye telefonu

CHP ve HDP’nin ‘Kürtçe yasaklanıyor’ iddialarına, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Doğu ve Güneydoğu Milletvekilleri sert sözlerle cevap verdi.

Yeni Journal’a konuşan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Van Milletvekilleri İrfan Kartal ve Abdulahad Arvas, Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Bingöl Milletvekili Fevzi Berdibek ve Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik, CHP ve HDP’nin ‘Kürtçe’ üzerinden AK Parti’ye yönelik eleştiri ve tepkilerine cevap verdi.

İşte Milletvekillerinin açıklamaları;

oya eronat

Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat: Şahsen ben, bize yönelik bu suçlamaları yöneltenleri, akıl tutulmasına uğramış olarak değerlendiriyorum. Allah aşkına, aklı yerinde birinin söyleyebileceği şeyler mi bunlar? Cumhuriyet tarihi boyunca atılmayan adımları atan AK Parti hükümetlerimizin, 20 yılda ülkeye kazandırdıkları ortadadır. Bunların en önemlisi de, demokratikleşme ve insan hakları alanında atılan adımlardır. Çok yakın bir tarihte, Cumhurbaşkanımız, dünya liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Batman ilimizi ziyaret etti. Orada ne oldu? Belli ki, görmeyen veya görmek istemeyen gözler var. Duymak istemeyen kulaklar var. Ben hatırlatayım: 

Sayın Cumhurbaşkanımızın Batman'daki gençlerle buluşmasında, Kürtçe konuşan bir genç kızımızın söyledikleri, aslında Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin bir özetiydi. ‘Eskiden evlerimizde konuşmaya korktuğumuz dilimizi, bugün Cumhurbaşkanımızın karşısında konuşabiliyorum' diyordu. Bu genç kızımızın Cumhurbaşkanımız ile Kürtçe konuşabilmesi, nereden nereye geldiğimizin apaçık bir göstergesidir. AK Parti öncesi, o konuşma olabilir miydi? Yasaktı. Hapis cezasıyla cezalandırılıyordu. Kürtçenin önündeki engelleri, ‘Selahattin Demirtaş'a özgürlük’ diyenler kaldırmadı. PKK da kaldırmadı. Tam tersine, yasaklardan beslendi. Yasakçı zihniyete karşı mücadele veren Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız ve dünya liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan kaldırdı. Bugün o genç kızımız evinde rahatça konuşamadığı Kürtçeyi, Cumhurbaşkanının huzurunda konuşabiliyorsa, bu da Sayın Erdoğan'ın sayesinde oldu.

cengiz-1

Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya: ‘Dersim’ adını ağzına alamayanlar, bize demokratikleşme alanında laf edecek en son kişilerdir. Allah aşkına, bu ülkede Kürtlere en çok zulüm hangi dönemde ve kimler tarafından yapıldı? Kürtçe konuşulduğu için, para ve hapis cezası hangi dönem yaşandı? CHP önce kendi geçmişiyle yüzleşmeli ve özür dilemelidir. CHP’nin, HDP’nin ve PKK’nın Kürtlere verdiği zarar, yaptığı zulüm, kitaplara bile konu olmuştur. Bu ülkede yasakçı zihniyetle mücadele eden tek parti, AK Parti’dir. Allah aşkına devlet televizyonunda kesintisiz Kürtçe yayın yapmayı sağlayan bir hükümet, bir parti, nasıl Kürtçeyi yasaklar? Bunlar aklı selim beyinlerin söyleyebileceği sözler değildir. Kesinlikle muhalefetin suçlamalarını ve iftiralarını reddediyoruz. Kürt kardeşlerimizi de, artık siyasi rant malzemesi olarak kullanmaktan vazgeçsinler.

irfan

Van Milletvekili İrfan Kartal: Yasaklanan, Kürtçe müzik değildir. Kürtçe ve Kürtler üzerinden, bölücü terör örgütünün propagandasının yapılmasına engel olmaktır. Muhalefet bunu aslında çok iyi biliyor. Ancak ortağı HDP ve PKK’yı üzmemek için, AK Parti’ye ‘Kürtçeyi yasaklıyor’ yalanı ve iftirasını atıyor. Oysa kendi dönemlerinde Kürtçe konuştuğu için, hapse atılan insanlardan tek laf etmiyor. İnsanda biraz utanma olur. Allah aşkına, Devlet televizyonunda Kürtçe yayın yapılacağı kimin aklına gelirdi? Yasaklanan Kürtçe isimleri kim kaldırdı? Bugün bir baba evladına rahatlıkla istediği Kürtçe ismi verebiliyor. Cezaevindeki yavrusunu ziyaret eden anne, evladıyla rahatlıkla Kürtçe konuşuyor. Geçen hafta CHP’li bir kadın vekil, genel kurulda Kürtçe şarkı söyledi. Bunu kim sağladı? Kürtçeyi yıllarca yasaklayan partisi CHP mi? Onlar ancak yasaklardan beslenirler. Biz ise, özgürlük ve demokrasinin hakim olması için uğraş veririz. Hayali bile kurulamayan özgürlükleri, bir bir sağlayan tek bir parti ve hükümet vardır. Onun da adı AK Parti’dir.

abdul

Van Milletvekili Abdulahad Arvas: Çocukluğumuz, gençliğimiz hep yasaklarla geçti. O dönem ülkeyi yöneten zihniyet, bugün kalmış, demokrasi dersi vermeye kalkıyor. İnsan utanır biraz. Önce kendi geçmişleriyle yüzleşmeleri gerekenler, bugün kalkmış yasakçı zihniyete savaş açmış, demokrasi severlere iftira atıyorlar. AK Parti, yasakları ortadan kaldıran ve bu alanda devrim yapan bir partidir. Bırakın engellemeyi, Kürtçenin gelişmesi için çaba gösteren AK Parti’ye, bu iftiraları atanlara Kürt kardeşlerimiz gereken cevabı verecektir.

aydemir

Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir: CHP ve ortağı HDP, keşke Kürt kardeşlerimize en çok zulmü yapan PKK’ya da bir iki laf etseydi. Bakın PKK, iki gariban çobanı ajan diye öldürdü. Buna kim suskun kaldı? Yıllardır söylüyorum. Kürde en büyük zulmü yapan PKK’dır. Kürdü tarih sahnesinden silmek için, hayata sokulmuş bir projedir PKK. PKK’nın vahşice yaptığı eylemlere sessiz ve suskun kalan CHP’dir. Millet ittifakının şerleridir. Kürt düşmanı olan PKK’ya tek bir laf etmiyorlar. Niye? HDP’yi küstürmemek için. Bu vahşiliğe sessiz kalan CHP, bugün kalkmış Kürtçenin önündeki bütün engelleri kaldıran bizlere, iftira atıyor. Yahu siz önce Kürt kardeşlerimize zulüm edenlere çıkıp bir laf edin. Samimiyetsizsiniz. Bu yalan ve iftiralarınız, sandıkta size tokat olarak dönecektir.

fevzi

Bingöl Milletvekili Fevzi Berdibek: Muhalefetin yıllarca ihmal ettikleri, tek bir hizmeti bile reva görmedikleri Kürt kardeşlerimizi, siyasi rant malzemesi yapmalarına izin vermedik, vermeyeceğiz. Onların yok saydığı bir millete, her alanda hizmet eden AK Parti’dir. Kürt kardeşlerimiz de bu gerçeği bildiği içindir ki, dört elle AK Parti’ye 22 yıldır sarılmıştır. Kürtçeyi yasak olmaktan çıkaran biziz. Bugün bölgede, kendi seçim bölgelerinde Kürtçe seçim propagandası yapanlar, bize teşekkür etmek yerine, ‘Kürtçeyi yasaklıyor’ yalanı ve iftirasını atıyorlar.  Geçmişleri yasak ve zulümlerle karanlık olanlar, asla aydınlığı sevmezler. Biz milletimize hizmet ediyoruz. Aziz milletimiz, kimin samimi, kimin hizmetkar ve hizmet sevdalısı olduğunu çok iyi biliyor. Yıllardır Kürt kardeşlerimizi siyasi rant malzemesi olarak gördüler maalesef. Onlara bırakın hizmeti, kendi konuştukları dili bile yasakladılar. Bu yasakların mimarları, bugün kalkmış bize demokrasi nutukları atıyorlar. Kargalar güler. Kürtçenin önündeki engelleri kaldıran partinin AK Parti olduğunu, dünya biliyor. Onların bilmemesi hiç önemli değil. Çünkü onların görmeyen gözleri, duymayan kulakları vardır. Aziz milletimiz bütün gerçekleri görüyor. Zamanı geldiğinde, en güzel cevabı yine aziz milletimiz verecektir.

rizgin

Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik: İnsan hak, hukuk ve demokratikleşme alanında, attığımız adımları anlatmaya kalksam saatler ve sayfalar yetmez. Tertemiz ve devrim niteliğinde atılan adımlar, gerçekleşen muhteşem hizmetlerle dolu bir geçmişimiz var. Yasaklarla ve yasakçı zihniyetle, amansız bir mücadelemiz var. Bugün Meclis dahil her alanda, her yerde Kürtçe rahatlıkla konuşuluyor. Kürtçe konserler veriliyor, sosyal medyada Kürtçe klip ve şarkılar beğeni rekoru kırıyor. Devlet televizyonunda kesintisiz Kürtçe yayın yapılıyor. Ben de dostlarımla, seçmenlerimle hep Kürtçe konuşuyorum. Bunu sağlayan, AK Parti ve liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Geçmişi, Kürtlere yapılan zulümlerle dolu olanlar, Kürtçe konuşulduğu için hapis cezası uygulayanlar, bugün kalmış, ‘Kürtçe yasaklanıyor’ yalanını atıyor. İnsan olanın yüzü kızarır.. Önce başta Dersim olmak üzere, yaptıkları zulmün hesabını versinler. Kürtlere çektirdikleri eziyetin, çilenin hesabını versinler. Bu ülkede yasak ve yasakçı zihniyetle hep mücadele ettik, etmeye de devam edeceğiz.

irfannnvan