Meteoroloji, 24 il için sarı kodlu uyarı yaparak vatandaşları ani sel, su baskını, dolu gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması konusunda çağrıda bulundu.

Ülke genelinde etkili olan sağanak yağışların hafta sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Meteoroloji, 24 il için sarı kodlu uyarı yaparak vatandaşları ani sel, su baskını, dolu gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması konusunda çağrıda bulundu. Sıcaklıkların ise mevsim normallerinde olacağı belirtilirken iç kesimlerde 3 ila 5 derece mevsim normallerinin altında olması tahmin ediliyor.

Sağanak yağışlar ülke genelinde etkisini sürdürmeye devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, güncel hava durumu tahminlerini sosyal medyadan açıkladı Açıklamada, “(14- 20 Haziran 2022) Hava sıcaklıklarının genellikle mevsim normalleri civarında, iç kesimlerde yer yer mevsim normalleri altında seyredeceği tahmin ediliyor” denildi.

AFAD'dan kuvvetli yağış uyarısı! AFAD'dan kuvvetli yağış uyarısı!

Öte yandan yurdun birçok bölgesinde can kayıplarına neden olan sağanak yağışlar hafta sonuna kadar etkisini sürdürecek.

"14 Haziran 2022 Salı günü yurdun iç kesimlerinde beklenen gök gürültülü sağanak yağışların İç Anadolu’nun güneyi ve doğusu (Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Sivas ve Yozgat), Antalya’nın iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun batısı ve kuzeyinde (Erzurum, Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ, Bingöl) yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

OLUMSUZLUKLARA KARŞI DİKKATLİ VE TEDBİRLİ OLUNMALIDIR

Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve fırtına, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

Hava Sıcaklığı: İç ve batı kesimlerinde mevsim normallerinin 3 ila 5 derece altında, diğer yerlerde ise mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

‘Sarı kodlu’ uyarı yayımlanan iller ise şu şekilde:

Erzincan, Tokat, Sivas, Tunceli, Aksaray, Karaman, Antalya, Bingöl, Giresun, Konya, Nevşehir, Yozgat, Bayburt, Artvin, Elazığ, Erzurum, Kayseri, Gümüşhane, Malatya, Niğde, Rize, Ordu, Kırşehir, Trabzon.

5 GÜNLÜK HAVA DURUMU HARİTASI

1 (1)4 (1)3 (1)2 (1)5 (1)