Meteoroloji Genel Müdürlüğü, güncel hava durumu raporunu yayımlayarak Türkiye genelinde beklenen hava koşulları hakkında uyarılarda bulundu. Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte beklenen ılıman havanın yerini soğuk ve yağışlı bir hava alacak.

Perşembe günü itibarıyla Türkiye'nin iç kesimlerinde kar yağışı etkili olacak. Bu durum ülkenin genelinde sıcaklıkların düşmesine neden olacak. Muğla ve Antalya gibi Ege ve Akdeniz kıyılarında ise fırtına bekleniyor.

Hava durumu uzmanları, herkesin dikkatli olmasını ve ani hava değişikliklerine karşı hazırlıklı olmasını tavsiye etti. Kar yağışı nedeniyle iç kesimlerde ulaşımda aksamalar yaşanabileceği ve buzlanma riskine karşı sürücülerin dikkatli olmaları gerektiği belirtiliyor.

Özellikle açık alanlarda ya da deniz kenarlarında fırtına nedeniyle oluşabilecek olumsuz durumlara karşı dikkatli olmalı ve gerekli önlemlerin alması gerektiğinin altı çizildi.

AFAD'tan deprem raporu AFAD'tan deprem raporu

20 Mart hava durumu

Meteoroloji tarafından yapılan son tahminlere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Batı Karadeniz (Sinop dışında), Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu (Adıyaman dışında) ile Ordu çevrelerinin yağışlı geçeceği öngörülüyor.

Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülecek olan yağışların; Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Hatay, Ağrı, Iğdır, Batman ve Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor.

İç Anadolu ile Orta Karadeniz'de 4 ila 6 derece azalacağı, Marmara'nın güneyinde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Hatay, Ağrı, Iğdır, Batman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, kar yağışı beklenen yerlerde tipi, çığ riski, buzlanma ve don ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği uyarısı yapıldı.

Kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısı

Rüzgarın, Marmara’nın batısı ve Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek, olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması vurgusu yapıldı.

Meteoroloji Bodrum ve Kaş arasında yaşayan vatandaşları fırtına konusunda uyardı. Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi, Bodrum-Kaş arasında denizlerde fırtına uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü fırtına konusunda şu açıklamayı yaptı:

“Yapılan son değerlendirmelere göre Bodrum-Kaş arasında rüzgarın; yarın (20.03.2024 Çarşamba) akşam saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeybatıdan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, aynı gün gece saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Başta balıkçılar ve denizcilerimiz olmak üzere meydana gelmesi muhtemel olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır”