Fransa Cumhurbaşkanlığı, Paris’e ziyarette bulunan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesinde, enerji tedariği için çeşitli kaynaklara sahip olmanın önemli olduğunu vurguladığını aktardı.

Reuters’ın aktardığı habere göre, Elysee Sarayı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ve Macron’un yaptığı görüşmenin detaylarını paylaştı.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş Batı’da petrol ve doğalgaz kaynaklarını çeşitlendirme arayışına neden olurken Yunanistan’ın ardından Fransa’ya giden Prens Selman ve Macron’un çeşitli enerji tedariklerine sahip olmanın önemi üzerine konuştukları belirtildi.

Moskova, Avrupa’ya doğalgaz tedariğini kısıtlarken Macron, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Riyad’dan üretimi artırmalarını istedi.

2 gemi daha Ukrayna'dan hareket etti 2 gemi daha Ukrayna'dan hareket etti

Macron tepki çekmişti

Prens Selman’ın Fransa ziyareti, ülkede Cemal Kaşıkçı cinayeti hatırlatılarak tepki çekmişti. Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, Kaşıkçı cinayetini hatırlatarak “Dünya için, Cemal Kaşıkçı ve onun gibiler için anlamı nedeniyle bu ziyaretten derin bir rahatsızlık duyuyorum” demişti. Callamard, “Prens Selman’ın Fransa ziyareti ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti, MBS’nin (Muhammed bin Selman) bir katilden başkası olmadığı gerçeğini değiştirmiyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Prens Selman, 2018 yılında muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Istanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinden bu yana ilk Avrupa ziyaretlerini gerçekleştiriyor. 

ABD istihbaratı, Prens Selman’ın Kaşıkçı’nın öldürüldüğü operasyon “onay verdiğini” tespit etmişti. Riyad, iddiaları yalanlamıştı.