Rusya'nın eski devlet başkanı, şimdiki Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, Ukrayna’da belirlenen dört bölgede referandumların gerçekleşeceğini, “geri dönüş olmadığını” söylediği açıklamasında ABD ve Avrupa'ya yönelik tehditte bulundu.

Kırım'a inen uçakta patlama meydana geldi Kırım'a inen uçakta patlama meydana geldi

Medvedev, "Hipersoniğin Avrupa ve ABD’deki hedeflere daha hızlı bir şekilde erişebilmesi garantidir." dedi. 

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesi, Herson ve Zaporijya için alınan referandum kararını savunan açıklamayı Telegram hesabından yayınlayan Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, “Referandumlar gerçekleşecek ve Donbas cumhuriyetleri ile diğer bölgeler Rusya’ya dahil edilecek. Rusya’ya katılan bütün ülkelerin güvenliği Rus Silahlı Kuvvetleri tarafından belirgin bir şekilde güçlendirilecek” dedi.

"Korumak için nükleer dahil Rus silahları kullanılabilir"

Medvedev nükleer silahları hatırlattığı konuşmasına şöyle devam etti: “Rusya yalnızca seferberlik kabiliyetleri değil, aynı zamanda stratejik nükleer silahlar ve yeni prensiplerle geliştirilen silahlar dahil olmak üzere herhangi bir Rus silahının koruma için kullanılabileceğini duyurdu.”

"Rusya yolunu seçti"

Medvedev “Bu nedenle çeşitli general rütbeli emekli ‘aptalların’ Kırım’a NATO saldırısından bahsederek bizi korkutmasına gerek yok. Hipersoniğin Avrupa ve ABD’deki hedeflere daha hızlı bir şekilde erişebilmesi garantidir. Genel olarak Batı, NATO ülkelerindeki tüm vatandaşlar Rusya’nın yolunu seçtiğini anlamalıdır. Geri dönüşü yok” dedi. 

Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk yönetimleri ile Herson ve Zaporijya kentilerinde 23 Eylül'de Rusya'ya katılmak için referandum düzenleneceği duyuruldu. Uluslararası toplum, söz konusu referandumları tanımayacaklarını açıkladı. 

Donetsk ve Luhansk'ın bağımsızlığını desteklediklerini açıklayan Rusya Devlet Başkanı Putin, dün 'kısmi askeri seferberlik' ilan etti. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 'kısmi seferberlik' kapsamında toplam 300 bin yedek askerin göreve çağrılacağını söyledi.

Batı'nın nükleer şantajına maruz kaldıklarını söyleyen Putin, toprak bütünlüğünü korumak için her türlü silahı kullanmaya hazır olduklarını ifade etti.