Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) konut kredileriyle ilgili yeni kararını duyurdu. Karara ilişkin Yeni Journal’a konuşan Gayrimenkul Uzmanı Gökhan Serttürk, “Alınan karar, daha düşük geliri olan vatandaşlara konut sahibi olma umudu doğurdu. Bana göre, kararla birlikte lüks konuttan ziyade daha uygun fiyatlı konutlara da rağbet ve yönelim artacak” dedi.

Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER/ Birinci ve ikinci el konutlarda, kredi değerlerinin yeniden belirlenmesini sektör açısından değerlendiren Gayrimenkul Uzmanı Gökhan Serttürk,” Buna göre, 2 milyon TL'nin altındaki konutlar için yüzde 90'a kadar, 2 ile 5 milyon TL arası konutlarda ise yüzde 70'e kadar kredi kullanılabilecek. Değeri 10 milyon TL üzeri olan konutlar için kredi imkânı olmayacak” dedi.

IMG_3732

Gayrimenkul Uzmanı Gökhan Serttürk, son zamanlarda gayrimenkul sektöründe gelişmeler yaşandığını belirterek ‘’Yeni düzenleme ve uygulamalar ivme kazandı. Umarım tüm bu gelişmeler konut sahibi olacaklara ve gayrimenkul sektörüne olumlu yönde yansır” ifadesini kullandı.

IMG 45678

“Karar, fiyat artışlarını da frenleyecek”

Serttürk, “Konut kredileriyle ilgili alınan yeni karardan önce; konutun birinci el veya ikinci el olması durumunda herhangi bir farklılık bulunmuyordu. Değeri 2 milyon liraya kadar olan konutlara, yüzde 90 kredi sağlanması kararı, daha düşük geliri olan vatandaşlara konut sahibi olma umudu doğurdu.IMG_3736

Alınan kararın, fiyat artışlarını da frenleyeceğini düşünüyorum. Yani, lüks konuttan ziyade daha uygun fiyatlı konutlara da rağbet ve yönelim artacak. Bu anlamda dar ve orta gelirli vatandaşları kapsayan gayrimenkul projelerinde de artış yaşanabilir. Karar, lüks konuttan uygun fiyatlı konuta yönlendireceği gibi, fiyat artışlarını da frenleyecek” dedi.

İşte 6’lı Masanın adayı ve kadrosu İşte 6’lı Masanın adayı ve kadrosu

IMG 4578

Kiralık daire bulmakta zorlanıyoruz, talep çok!”

Konutta kira artışını sınırlayan karara da değinen Serttürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenecek konut kira sözleşmelerindeki artış, bir önceki yılın yüzde 25'ini geçemeyecek.

Düzenlemeden mevcut konut kiracıları yararlanacak. Bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de yüzde 25 sınırı uygulanacak. 

IMG 4567

İnsanlar, son zamanlarda kiralık daire bulma konusunda zorlanıyor. Çünkü piyasada kiralık daire yok. Malum yaz aylarının gelmesiyle birlikte düğün sezonu açıldı bu yüzden kiralık dairelere talep çok. Kiralık daire bulduğumuz zaman hemen hemen 24 saat içerisinde satışı gerçekleşiyor. Konut kira sözleşmelerindeki artış kararı, özellikle eski kiracıların yüzünü güldürdü. Kararın ev sahipleri açısından da herhangi bir olumsuzluk yaratacağını düşünmüyorum.”