CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı DEVA Partisi Genel Merkezi'nde ziyaret etti. Görüşmenin ardından iki lider ortak açıklama yaptı.

Babacan, "Görüşme gündemimizde ülkemizin sıkıntıları, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yol haritası vardı. Merkez Bankası’nın rezervini tüketen hükümet aynı savruklukla ülkenin doğal gaz rezervlerini de düzgün yönetmemiş, tüketmiş" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Organize sanayi bölgelerinde üç gün süreyle doğal gazın kesilmesi cumhuriyet tarihinde karşılaştığımız ilk olay, bu kadar vahim bir tabloyu Türkiye hak etmiyor" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, "Diyarbakır’a 27’sinde gideceğim... Bu ülkeye demokrasi gelecekse, herkes kimliğinden, inancından ötürü ötekileştirilmeyecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer" dedi.

Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin muhalefet partilerinin TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na Cumhurbaşkanlığı adaylığı teklifi götürdüğüne ilişkin iddiasına,"Sayın İnce'nin yaptığı açıklamayı bilmiyorum; hangi haber kaynağına dayanıyor onu da bilmiyorum. Yorum yapma şansım da yok, öyle bir konu da yok" yanıtını verdi.

Babacan: Üçüncü ittifakla ilgili herhangi bir partiyle görüşmemiz yok

Üçüncü ittifak tartışmalarıyla ilgili olarak da Kılıçdaroğlu, "Üçüncü ittifak olabilir. Demokratik standartlarımızın gelişmesi açısından önemlidir" ifadesini kullandı.

Biden: Türkiye'ye F-16 satmalıyız! Biden: Türkiye'ye F-16 satmalıyız!

Babacan ise, "Siyasi partiler arasındaki iş birliklerinin farklı boyutları olabilir. Bazen ittifak, bazen seçim sonrası koalisyon şeklinde olabilir. DEVA Partisi adına söyleyeyim: Üçüncü ittifakla ilgili herhangi bir partiyle herhangi bir görüşmemiz yok. Öyle bir çalışmamız da yok" dedi.