CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Ormanlara eğer önem veriyorsak, ormanları koruyacaksak, orman alanını büyüteceksek ve ormanda yaşayanları koruyacaksak bağımsız bir birime, Orman Bakanlığına ihtiyacımız var" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ormanlara eğer önem veriyorsak, ormanları koruyacaksak, orman alanını büyüteceksek ve ormanda yaşayanları koruyacaksak bağımsız bir birime, Orman Bakanlığına ihtiyacımız var." dedi.

Kılıçdaroğlu, Çankaya'daki Zübeyde Hanım Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen "Ormancılar Buluşması"na katıldı.

AA-20221123-29518012-29518011-CHP_GENEL_BASKANI_KILICDAROGLU_ORMANCILAR_BULUSMASINA_KATILDI

Programda konuşan Kılıçdaroğlu, salonda bulunan ormancıların, bürokraside görev yaptıkları dönemde ormanları ve orman canlılarını korumak için çaba harcadıklarını belirterek, CHP olarak kendilerine minnet borçlu olduklarını söyledi.

Siyaset kurumunun, ormancılara gerekli önemi vermediğinin farkında olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, son yıllarda orman yangınlarındaki artışı da kendi aralarında tartıştıklarını aktardı.

AA-20221123-29518012-29518010-CHP_GENEL_BASKANI_KILICDAROGLU_ORMANCILAR_BULUSMASINA_KATILDI

Kemal Kılıçdaroğlu, ormanların, dünyanın tamamı için değerli olduğunu vurgulayarak, bu alanın sağlıklı bir zeminde tartışılmasının önemine işaret etti.

"Akdeniz havzasındaki ülkelerin orman yangınlarına karşı ortak hareket etmesi gerek"

İklim değişikliğiyle birlikte özellikle Akdeniz havzasında orman yangınlarının artacağına ilişkin uluslararası kuruluşların tespitlerinin bulunduğuna değinen Kılıçdaroğlu, "Bizim de bu konuda duyarlı olmamız gerekiyor, yeni politikalar üretmemiz gerekiyor, Akdeniz havzasındaki ülkelerin orman yangınlarına karşı ortak hareket etmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Bu kararların bugüne kadar doğru düzgün alınmadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, İtalya ve Yunanistan'da çıkan yangına Türkiye'nin, Türkiye'de çıkan orman yangınına da Akdeniz'de bulunan bütün ülkelerin müdahale etmesi gerektiğini dile getirdi.

AA-20221123-29518012-29518008-CHP_GENEL_BASKANI_KILICDAROGLU_ORMANCILAR_BULUSMASINA_KATILDI

Dünya açısından önemi bulunan ormanların ve orman canlılarının korunması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bizim düşüncemiz, bağımsız, sadece ormanla ilgilenen bir Orman Bakanlığının kurulmasıdır. Ormanlara eğer önem veriyorsak, ormanları koruyacaksak, orman alanını büyüteceksek ve ormanda yaşayanları koruyacaksak bağımsız bir birime, Orman Bakanlığına ihtiyacımız var. Bunu zaten düşünüyoruz ve yapacağız." diye konuştu.

"Orman köylülerinin büyük hak kayıplarına uğradığını biliyoruz"

Ormanlarla ilgili bir başka konunun da orman köylüleri olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: "Orman köylülerinin büyük hak kayıplarına uğradığını biliyoruz. Özellikle son yıllarda izlenen bazı politikalar, orman köylülerinin yoksullaşmasına yol açtı. Bizim toplumumuzun, yani Türkiye'de en fakir köylü, orman köylüsüdür. Orman köylülerinin de korunması lazım, ormanın korunması için onların da korunması lazım. Onlar orada yaşıyorlarsa ki yaşıyorlar yaşamaktan da mutlular ama onların mutluluklarını artırmamız ve onları da ormana sahip çıkabilecekleri temel aktörler haline getirmemiz lazım. Aksi halde orman köylüsü ile Orman Bakanlığı arasındaki kavga sadece ve sadece ormana zarar verir. Bunun da giderilmesi lazım."

CHP olarak düşüncelerini paylaşan Kılıçdaroğlu, "Bütün orman köylerinde kooperatifler kuracağız, var zaten büyük bir kısmında ama bu kooperatiflerin sayısını artıracağız. Bütün köylüler kooperatifin üyesi olacak." sözlerini sarf etti.

"Orman köylüsü kooperatif içinde hem kazanacak hem sigortalı olacak"

Orman Bakanlığının ormanla ilgili yapacağı her şeyde orman köylülerinin, ağacın dikiminden ağacın kesimine kadar temel aktör olarak görev alacağını belirten Kılıçdaroğlu, bütün orman köylülerinin sigortasının olacağını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, daimi fiyat uygulamasına değinerek, şunları kaydetti: "Bu, orman köylüsünün işveren olarak görünmesine yol açıyor. Öyle işveren değil ki, kararı veren Orman Genel Müdürlüğü ya da Orman Bakanlığı. Ağacı kesiyor ama kendisi patron, kendi sigortanı kendin yatıracaksın. Buradan tamamen çıkmamız gerekiyor. Dolayısıyla orman köylüsü kooperatif içinde hem kazanacak hem sigortalı olacak. Biz sadece orman köylüleri için düşünmüyoruz bunu. Türkiye'de kırsalda yaşayan bütün kadınların ve gençlerin sosyal güvenlik sistemine dahil olmaları sağlanacak ve bunların sosyal güvenlik primlerini devlet olarak biz ödeyeceğiz."

Türkiye'deki yabancı sayısı açıklandı Türkiye'deki yabancı sayısı açıklandı

AA-20221123-29518012-29518009-CHP_GENEL_BASKANI_KILICDAROGLU_ORMANCILAR_BULUSMASINA_KATILDI

Ormanları, salondaki ormancılardan daha iyi bilemeyeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, bu çalışmaları yaparken faydalanmak için onların görüşlerinden faydalanacaklarını anlattı.

Toplantının ardından Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği (ORKOOP) yetkilileri ve orman köylüleriyle de görüşeceğini bildiren Kılıçdaroğlu, bu toplantıda kendisine iletilecek görüşlere seçim bildirgesinde yer vereceklerini aktardı. Toplantı, Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından basına kapalı devam etti.