DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan 'Kasım ayında seçim olması yüksek ihtimal, çünkü eski kanun AK Parti'nin lehine' dedi.

Babacan, Yıldıray Oğur'a verdiği röportajda seçim ihtimalini ve 6'lı masadaki Cumhurbaşkanı adayını değerlendirdi.

Söyleşide öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Seçim ne zaman olur?

“Eski kanunla yaparlar. İşlerine gelebilir. Çünkü AK Parti zayıflıyor. Zayıfladıkça eski kanun lehlerine olabilir. Orada bir denge var. O dengeyi kaçırdıkları anda eski kanunu tercih edebilirler. Tamamen psikolojik bir şey bu. Zaten o psikolojik ortamı oluşturmaya çalıştıklarını fark edince hemen il başkanları ‘Biz şu partiden seçime giriyoruz, bu partiden seçime giriyoruz, bir an önce bu dedikoduyu kesmemiz lazım’ dediler. Tabandan talep geldi. Baktık yönetim kurulumuzda da herkes hazır. O dedikoduları kesmek için ‘kendi ismimizle giriyoruz’ açıklamasını yaptık. Takvim yakın artık. Gelecek sene Mayıs, Haziran olsa da yakın. Sayılı gün çabuk geçiyor.”

6'lı masadaki aday isim kim?

“Vatandaşlarımız oy pusulasını açtıklarında DEVA Partisi’ni görecekler. Bunun dışında altılı masa ittifak harici başka iş birliği modaliteleri belki olur. Seçim güvenliği böyle bir iş birliği modeli. Ama altılı masa dışında başka iş birliği modaliteleri gelirse onları da değerlendiririz, kapıları kapatmış değiliz. Pek çok seçeneğin görüşülmesine hazırız.”

“Bunlar çok istisnai bakılması gereken hususlar. Biz yeni bir partiyiz, iddialı bir partiyiz, 81 ilde örgüt kurmuş, hızla örgütlemesini yapan bir parti olarak diğer modellerin hepsi bizim örgütlerimizin motivasyonunu düşürür. Diyelim bir ilde seçime girmiyoruz, o ile yazık değil mi, o teşkilatımız neden var o zaman? Yeni olmamızın bir ayrıcalığı var. Biz bir seçimlik kurmadık bu partiyi. Bizim 2024’de de beklentimiz yüksek. Çok sayıda belediye kazanabileceğimizi düşünüyoruz. Bu seçim o maratonun ilk kilometreleri.”

“Renk vermemesi derken sanki içeride bir karar var da dışarıya sızmamış gibi oluyor. Altılı masada şu ana kadar tek bir isim dahi telaffuz edilmedi. Şu olabilir ya da şu olamaz diye.”

"Altı parti cumhurbaşkanı adayını belirlemek üzere bir takvim üzerinde anlaştı mı?"

“Takvim şöyle; Bugün çok erken, biraz sürenin sonuna doğru bu konuyu ele alalım.”

"Bu konuda herkes hemfikir mi?"

3600 ek gösterge ve öğrenci affında yeni gelişme! 3600 ek gösterge ve öğrenci affında yeni gelişme!

“Herkes hemfikir. Bir an önce belirlememiz gerek diyen yok.”

"Çok açık ki CHP, genel başkanını altılı masaya cumhurbaşkanı adayı olarak önerecek. Böyle bir durumda sizin usul olarak tavrınız ne olur? Partiniz sizi de masaya bir cumhurbaşkanı adayı olarak önerecek mi?"

“Altılı masada oturan her partinin genel başkanı doğal bir cumhurbaşkanı adayı zaten. Yoksa iddiası olmayan bir parti oturmuş olur masaya. Biz iddialı bir partiyiz. Zaten Sayın Kılıçdaroğlu da ne dedi? Ben aday olmak isterim ama altı partinin desteği olursa.”

"Meclis’e olabildiğince çok milletvekili sokmak da önemli. Her şey cumhurbaşkanı seçimi değil, genel seçim de önemli. Hangisi daha verimli?"

“Benim lisans derecem mühendislik. Matematikte, istatistikte fena değilim. Ama bu konu matematiğin de istatistiğin de tamamen dışında bir iş. Çünkü iki artı iki dört etmiyor. Kuracağınız iş birliği modellerine göre alacağınız destek çoğalabilir ya da azalabilir.”