Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek Bakanlar Toplantısı, dar gelirli vatandaşların sorunlarına yoğunlaşacak.

Şamil Tayyar: Çocuğu üzerine yemin etsin, siyaseti bırakırım Şamil Tayyar: Çocuğu üzerine yemin etsin, siyaseti bırakırım

Bu kapsamda gündemde; sosyal konut projesi, dar gelirlilerin haciz sorunu ve takibe alınan kredi ve kredi kartı borçları olacak. Toplantıda alınan kararlar ve yürütülecek çalışmaları, toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan duyuracak.

Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Toplantısı bugün Beştepe’de gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak kabinenin ana gündeminde ise dar gelirli vatandaşa yönelik yeni destekler, takibe düşmüş kredi kartı, kredi borçları ve sosyal konut projesi olacak. Dar gelirli vatandaşlar için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın bir araya gelerek yürüttükleri çalışmanın son durumu masaya yatırılacak. Takibe düşen kart borcu için ise 3 formül öne çıkıyor; borç öteleme, yapılandırma, takip süresini uzatma. Çalışmanın detaylarını Erdoğan açıklayacak. Daha birkaç hafta önce yaklaşık 4 milyonu kişinin bireysel kredi veya kredi kartı borcu nedeniyle yasal takipte olduğu ortaya çıkmıştı.

Sosyal konut projesiyle ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini 81 ilimizde başlatıyor olacağız" diyerek ağustos ayını işaret etti.

Sosyal konutlardan kimler faydalanacak?

Projeden hiç evi olmayanların ve belli bir gelirin altındakilerin faydalanması bekleniyor. Emeklilere, şehit ve gazi yakınlarına ve yeni evleneceklere de kota ayrılacak. 20 yıla varan vade ve uygun ödeme koşulları sunulacak.