İsveç'te Sol Partili milletvekillerinin PKK bayrağı ile poz vermesine hükümetten tepki geldi.

İsveç Başbakanı Andersson, PKK'nın AB tarafından tanınan bir terör örgütü olduğunu vurgulayarak "Bu bayrakla poz vermek aşırı derecede uygunsuz" derken, Dışişleri Bakanı Linde de "Sol Parti PKK eylemini derhal bırakmalıdır" diye konuştu.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkelerinde Sol Parti milletvekillerinin PKK bayrağı ile poz vermesine ilişkin açıklama yaptı. İsveç'in resmi haber ajansı TT’ye konuşan Andersson, "PKK sadece İsveç’te değil AB ülkelerinde de terör örgütleri listesinde. Bu bayrakla poz vermek aşırı derecede uygunsuz" dedi.

Bayrağımıza el uzatanların elleri kırılır Bayrağımıza el uzatanların elleri kırılır

Ann Linde de, Twitter hesabından, Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson'u da etiketleyerek, ''Bu kesinlikle kabul edilemez. PKK, 1984 yılında Olof Palme hükümeti tarafından terörist örgüt ilan edilen ve birçok masumun canına kıyarak vicdanları yaralayan bir örgüttür. Sol Parti PKK eylemini derhal bırakmalıdır'' ifadelerini kullandı.

Euronews'te yer alan habere göre; PKK bayrağıyla poz veren İsveçli milletvekillerinden Lorena Delgado Varas ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada İsveç hükümetini Suriyeli Kürtlere karşı "ikiyüzlü" davranmakla suçladı.

Suriyeli Kürtlerin IŞİD’e karşı mücadele ettiğini söyleyen Delgado Varas, hükümeti eleştirerek, “Şimdi de diktatör Erdoğan'a yakınlaşmak için takla atıyorlar. Bütün bunlar NATO'ya katılmak için” ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Türkiye, Madrid zirvesi öncesi PKK ve Suriye’deki unsurlarına karşı mücadele etmemesi ve savunma sanayi alanındaki yasakları kaldırmaması halinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini veto edeceğini söylemişti.