Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ''Sizlerin de yakından takip ettiği gibi Türk ekonomisi bir süredir ciddi sınamalardan geçiyor'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı’nda işçilerle iftar programında bir araya geldi.

906 Afgan göçmen ülkelerine gönderildi! 906 Afgan göçmen ülkelerine gönderildi!

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1 Mayıs'ı kendi bayramım olarak da kabul ediyorum. Tersane işçilerimizle TÜRK-İŞ sendikamızın temsilcileriyle birlikte bu güzel 1 Mayıs akşamında iftar sofrasında buluşarak bu sevince ortak olmak istedik. Sizlerin nezdinde insanlığın Ramazan Bayramı'nı tebrik ediyorum. Maalesef ülkemizde bazı kesimlerde bir şükürsüzlük bir tatminsizlik bir karamsarlık hali aldı başını gidiyor. Halbuki elimizdeki şükredeceğiz sonra daha iyisi için çalışacağız. Bunun ne demek olduğunu en iyi siz işçi kardeşlerim bilir. Dünyamız bir krizi içinde çırpınırken, biz enerjimizi yatırıma, istihdama, üretime, ihracata yönlendirdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;  

''30 milyon vatandaşımıza çalışacak iş, her ay düzenli gelir sağladıktan sonra bu kayıpların hepsini de kısa sürede telafi ederiz. Sizlerin de yakından takip ettiği gibi Türk ekonomisi bir süredir ciddi sınamalardan geçiyor. Bu sınamaları alnımız akıyla aşarak yolumuza devam ediyoruz. Bir yandan istihdam alanlarını genişletirken ücretleri artıran düzenlemer yaptık. Gençlerimiz ve kadınlarımız gibi istihdama yeni giren kesimleri ayrıca destekledik.

Asgari ücreti rakam olarak 23 kat reel olarak da 1,5 kat arttırmış olmamız elbette önemlidir. İşçilerimize bugüne kadar yapılmış en yüksek artış oranlarını verdik. 10 yıl öncesine göre sendikalaşma oranıında yarı yarıya artış olmuştur.  Sizler savunma sanayi alanında ter döküyor emek veriyorsunuz, ülkenin savunması için çalışıyorsunuz. 3-5 yıla kadar kritik bazı projeleri de tamamlayarak kendimizi çok daha rahat, güvende hissedeceğiz. Yarı uçak gemimizi yaptık, denize indirdik. Denizlerde çok daha farklı yere kavuşmuş olacağız.''

Erdoğan, “Türkiye çalıştıkça, ürettikçe ve geleceğine sahip çıktıkça hiç kimse bu milletin sırtını yerine getiremez. Elleriniz ovuşturarak Türkiye'nin tökezlemesini bekleyenleri 20 yıldır olduğu gibi bundan sonra da hüsrana uğratmaya devam edeceğiz. Bu yolda son nefesimize kadar mücadelede kararlıyız. Bugün insanlığın sahip olduğu her şeyin gerisinde pek çok kişinin alın teri, emeği ve fedakârlığı vardır” diye konuştu.