İstihbarat elemanı olduğu apaçık bellidir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son günlerde mültecilere yönelik nefret söylemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Soylu, TGRT Haber canlı yayınında Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ'la ilgili konuşurken Özdağ, söz hakkı almak istedi. Süleyman Soylu, Ümit Özdağ'ın canlı yayına bağlanmasına izin vermeyerek, "Ben bu adamı adam yerine ve insan yerine koymam. İstihbarat elemanı olduğu apaçık bellidir" dedi.

GÜNDEM 05.05.2022, 17:50
İstihbarat elemanı olduğu apaçık bellidir
© İHA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ''Sessiz İstila'' belgesiyle ilgili, "Bir yalandır ve bunu ortaya koyup bunu sosyal medya üzerinden toplumu tahrik eden ve direk hükümeti hedef alan saldırı ile karşı karşıyayız. Ümit Özdağ'ın yaptığı Soros taktiğidir" dedi.  Bu sözlerin üzerine sunucu, Ümit Özdağ’ın yayına bağlanmak istediğini söyledi.

Soylu ise buna karşı çıkarak, "Hiç adam yerine koymam. Kabul etmem; bunun söylerseniz toplantıyı terk etmem. Ben bu adamı adam yerine ve insan yerine koymam. Bu hayvandan aşağı bir adamdır. Bu kadar basit. Adam yerine koymam. Kendisi adam yerine girmeye çalışıyor Soros çocuğudur ve operasyon çocuğudur. İstihbarat elemanı olduğu apaçık bellidir" diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun diğer açıklamaları ise şöyle; 

TRAFİK KAZALARI ÇOK CİDDİ ORANDA AZALDI

"2020 ve 2021 bayramları salgın dönemine geldi. Fazla yoğunluk yoktu. Bu bayramda daha çok yoğunluk ama trafik kazaları çok ciddi oranda azaldı. Uyarılar çerçevesinde kazalarda yüzde 37 azalma oldu. Ölümlü kazada ise yüzde 55 azalma oldu. Yaralı sayısı yüzde 47 düşüş yaşandı. Sürücülere çok teşekkür ediyoruz.  Biz yüz binde 13 idi. Türkiye'de 2010 yılında trafik kazalarında yüz binde 13,4 kişi ölüyordu. Şuanda yüz binde 6 oldu. Yarı yarıya düştü. 2015 yılında 7 bin 530 varken 2017'de ise 7 bin 447 olurken geçen yılı 5 362 ile kapatmışız."

HIZ LİMİTİ ARTTIRILIYOR

"Biz yayaya öncelik veren trafik dönemini başlattık. Her yüz ölümden 22'si yayalardan oluşuyor. Burada sadece sürücüler değil aynı zamanda yayalara da sorumluluk düşüyor. Trafik haftası ile birlikte yaya öncelikli olacak ama yayaların da dikkat etmesi gerekiyor. Yıl sonuna kadar bu çalışmalarımız olacak. Aldığımız tedbirler sayesinde trafik artmasına rağmen ölümler yüzde 61 düştü. İçişleri Bakanlığı'nın verdiği kanun çerçevesinde 1 temmuz itibari ile çalışmalar hazırlıyoruz. Hız limitlerini biraz daha arttıracağız. 120 km ve otobanlarda 132 km olan hızlar arttırılacak. Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul İzmir Otoyolu ve Ankara- Niğde otoyolu bu seviyeleri kaldırabilecek seyide. 

BÜYÜKELÇİLER İLE OPERASYON: HEDEF 2023 SEÇİMLERİ

"Bir taraftan aman aman sakın göndermeyin diyeceksiniz el altından Büyükelçi üzerinden operasyon yapanlar var. Dışarıdan ve içeriden saldırı var. Bunun sebepleri var. 2023 yılında seçim var. 2019 yılında bu durumu kullanan siyasi partiler bazı belediyeleri kazandı. Göçmenler konusunda ne yaptılar? Şimdi unuttular. 2023 seçimleri geldi. AK Parti ve Cumhur İttifakı zora düşürecek şeyler söyleyerek  bir pozitif katkı kullanmadan 'Göndereceğiz' diye söylemlerde bulunuyor. Hadi Halep'e gönderde göreyim. Herkes canından korkuyor. Orada büyük bir demokratik kıyım var. Bunu kimse görmüyor."

KILIÇDAROĞLU'NA GÖÇMEN TEPKİSİ: ATME'NİN YERİNİ BİLMEZ

"Suriye'de sorun yok söylemlerine cevap veren Bakan Soylu, "Rejim İdlib'i bombalamadı. Bizim evlatlarımız orada şehit olmuyor mu. Biz neredeyiz. İnsanlar neden çadırda dursun neden gıda paketlerine ihtiyaç duysun. Vallahi giydiklerime üzülüyorum. Oturduğumuz masada yetim çocukları var. Elimizi tutup bırakmıyor. Çadırda yaşıyorlar. Kılıçdaroğlu bilmez Atme Kampı'nı. 1 milyon 700 bin insan oralarda yaşıyor. Bizim orada onları tutmak için nasıl çabaladığımızı biliyorlar mı? Allah'tan korkacaksınız."

AFRİN'DEN ÇEKİLSEK AMANOSLARA TERÖRİST DOLAR

"Dördüncüsü ise güvenli bölgeler. Zeytin Dalı Harekatı, Fırat Kalkanı Harekatı ve Barış Pınarı Harekatı. Bizim bu üç bölgede harekat  noktamız var.  8 bin km alanda güvenli alan oluşturmuşluğumuz söz konusu. İsterseniz biz Afrin'den çıkalım. Bizim oradan çıkmamızı Kılıçdaroğlu istiyor. Adıyaman, Kilis, Gaziantep'tekilere sesleniyorum. Bu bölgede 1 terörist kaldı. Onu da bulacağız.  Afrin'den çıkalım ertesi gün Hatay'dan Adıyaman'a kadar en az 100'ün üzerinde terörist sızar. Türkiye tarihi bir politika işliyor. Hem terör koridorunu kapatıyor hem de Türkiye'nin içerisini koruyor. Üçüncüsünü ise aklı yetmeyenlere söylüyorum. Türkiye kaçak göçmenlere orada güvenli bölgelere olarak yapılıyor. Bir adım ile üç politika yapılıyor. Bir ülkenin kendi insanı bu kadar kötü sözler söyler mi ya?"

AVRUPA'DAKİ AŞIRI SAĞ YÜKSELİŞİ TÜRKİYE'DE İŞLEMEZ

"Biz Türk düşmanlığı yapıyormuşuz. Bunu kim söylüyor? Bunu her partiden kovulan isim söylüyor. Avrupa'da yükselen aşırı sağcı söylemleri burada yapmaya çalışıyor. Burası Müslüman bir ülke. Bizim inancımız ve geleneğimizde bu yok. Bizim iskandinav ülkesi olduğumuzu düşünenlere söylüyorum. İstanbul'daki ve diğer illerde çıkan yalan videolar ve bot hesapların asıl amaçlarını, organizayonu anlatıyorum."

"Türkiye sınırında 6 milyon işiyor. 2 milyon insan da İran sınırında yaşıyor. Toplam 8 milyon insan yaşıyor. Rejim burayı bombalasa nereye gidecekler? Bu insanlar buraya çiftetelli oynamaya gelmedi. Biz bunlarla 100 yıl önce aynı milletin insanıydık. Allah aşkına yapmayın ya.  Van sınırında 2 yaşında çocuklar çıkarıyoruz."

SURİYELİLERİ GÖNDERSEK, ÖNCE ŞİKAYET EDENLER İSYAN EDER

"İstanbul'un en iyi semtinde otur, fabrikanda Suriyeli çalıştır, sigorta da yapma. Sonra 'Bu Suriyeliler ne olacak?' de. Onları göndersek önce iş insanları isyan edecek. Ben Çalışma Bakanlığı döneminde iş insanları geldi. Suriyelilerin çalışması için düzenleme yapılmasını istedi. Yaptık."

İSTANBUL'DAKİ GÖÇMEN SAYISI İDDİALARI: YUH!

"İstanbul'da toplam şuan 500 bin kayıtlı Suriyeli var. Diğer rakam ise ikametli ve yabancılar. İstanbul'da yaşayan sadece Suriyeli değil farklı statülerde olanlar da var. Bütün dertleri Cumhur İttifakı'na zarar vermek. Türkiye'de 3 milyon 762 bin 686 Suriyeli var. Geçici koruma statüsünde. İkamet izni ile kalan yabancı ise 1 milyon 417 bin. Artı uluslararası koruma. Yani Türkiye'ye gelip kendini atmış. Hangi bölgelerden bu savaş bölgelerden. Bu da 320 bindir. Bunun aşağı yukarı 4 milyon 100 bini mülteci diyebileceğimiz statüde. 1 milyon 417 bin ise ikametli yabancı var."  

TÜRKİYE'DE KAÇ SURİYELİ VAR?

(İstanbul'da 1.3 milyon suriyeli var iddiası) "İstanbul'da valiliğin açıkladığı rakamlar... Türkiye'de 3 milyon 762 binin üzerinde Suriyeli olduğu iddiaları kesinlikle doğru değil. 120 bin Suriyeli pasifte. Bunu da bu rakamlara yansıtmadık. Son 5 yılda 323 bin kişiyi kendi ülkelerine gönderdik. Gönüllü 500 bin, 641 bin kişi de denizlerden Avrupa'ya geçti. Toplam 5 yılda gidenlerin sayısı 1,5 milyon kişiyi geçti."

İDLİB'DE 60 BİN EV TESLİM ETTİK

"Sınırda güvenliğini sağladığımız 6 milyon insan var. Biz bunların sadece güvenliğini sağlamıyoruz. Geçen gün İdlib'de 60 bin ev teslim ettik. 10 bin ev yapılıyor ve bu rakam 100 bin seviyesine çıkacak. Onlar burada iftira atmakla karıştıyorlar buraları. Bu işler için insanlık lazım, vicdan lazım.  57 bin ev tamamlandı ve bunların hepsi bağış. İnsanlık biraz maliyetli bunlar maliyete katlanmayacak cinstenlerdir."

1 MİLYON SURİYELİ GÖNDERME PROJESİ

"Biz şuanda Ukrayna'ya, Lübnan'a, Filistin'e, Yemen'e, Bangladeş'e insani yardım gönderiyoruz. İnsani yardım konusunda biz birinci sıradayız. İdlib'de yaptığımız briket evlerin hepsi bağış.Sayın Ertuğrul Özkök bu milletin cebinden çıkmıyor bu paralar. Televizyona çıkarak bunları söylemek doğru değil. İdeolojik olarak farklı olabiliriz ama insanlığı ezip geçmeyelim.  Dünyanın birçok noktasına iyilik trenini gönderiyoruz.  İdlib'te yaklaşık 100 bin briket ev yapıp bu yıl sonuna kadar teslim edeceğiz. Biz burada tetikleme de yaptık. Orada başka yerlerden de gelinip yapılmaya başlandı.  Projeler finansman dahil her şey hazırlandı ve bitti. 40,60 ve 80 metrekare bu evlerin finansmanı tamamen Uluslararası Yardım Kuruluşu'ndan çıkıyor. 1 milyon insan için 250 bin ev planlanıyor. Cumhurbaşkanımız bunun projesini kamuoyu ile paylaşacak."

PROJELER HAZIRLANDI

"Türkiye'de geçici koruma statüsünde olan Suriyeliler İdlib dışındaki yere gelecek. Projeler ayarlandı. Projelerde okullar, spor salonları, AVM olacak. Biz gönüllü, onurlu ve güvenli dönüşü sağlamalıyız. Huzuru sağlıyor muyuz evet, güvenli dönüş başladı mı? Başladı. Suriye'nin kuzeyi organize sanayi bölgeleri faaliyetleri için projeler başladı. 1300 üzerinde işletme var. Buralarda hastaneler yapılacak ve bunlar bağışlar ile yapılacak. Bunlar Türkiye düşmanlığı yapmak ile olmuyor. 750 bin Suriyeli çocuk Türkiye'de doğdu. Eğer Türkiye'de olmasalardı doğmayacaklardı. Türkiye dünyaya insanlık dersi vermiştir."

200 BİN 950 VATANDAŞ OLDU

"2011 yılından itibaren 200 bin 950 Suriyeli geçici koruma statüsüne başvuran vatandaş oldu. 113 bin 654'ü de reşit. Bunlardan 47 bini Türkmen. 101 bin 995 Ahıska Türkü'nü vatandaş yaptık. Biz Türk düşmanıyız öyle mi? Boğaz kenarında arkadaşları ile viski yudumlayanlar bizden çok daha iyi şey biliyorlar. 6 bin 787 şuana kadar Uygur Türk'ünü vatandaş yaptık. 2 binini daha yapacağız. Uzun dönem ikamet verdik.  Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıdır bir vatandaşımız mağdur olmayacak. 17 bin Afganistan Türkmenini vatandaş yaptık."

2017'DEN BERİ SURİYELİ SAYISI ARTMIYOR

"2 milyonun üzerinde insanın girişini engelledik. Sosyal medya ve bot hesaplarla bu iş olmuyor. Türkiye'nin ve bu milletin hakkını yiyorlar. Sınır duvarları mayınlar bölgesindeydi. Biz buraları temizledikten sonra bu duvarları yaptık ve yapılmaya devam ediyor. Sınırda önlemleri arttırdık. Ağrı ve Iğdır sınırı bitti. Şimdi Van sınır var. 2017'den beri Türkiye'deki Suriyeli sayısı artmıyor. Ama öyle bir dedikodu varki sanki her gün 100 bin Suriyeli geliyor. Yabancı düşmanlığı oluşturuyor."

15 TEMMUZ’DA YARIM KALAN İŞİ TAMAMLAYACAĞIZ

Ercan Gürses’in bir süredir gündemde olan Osman Kavala kararı, Gezi Parkı’nın tekrar gündeme gelmesi ve sığınmacılar meselesi ile ‘kaos planı’ yapıldığı iddialarını sorması üzerine Bakan Soylu, “Kaos planıyla 15 Temmuz’da yarım kalan işimizi tamamlayacağız” cevabını verdi. İşin içinde terör örgütleri ve FETÖ’nün de olduğu imasının ardından “Kaos planı yapacak kişileri bekliyoruz” diyen Bakan soylu şöyle konuştu: “Yeni Soros’un Kavalaları’nı bekliyoruz. Şuramıza kadar dolduk. 15 Temmuz’da tamamlayamadığımız işi tamamlayacağız.”

KILIÇDAROĞLU VE 6’LI MASAYA ESAD TEPKİSİ

İstihbarat konusunda biraz daha bilgi almak istediğini söyleyen Gürses’e “İstihbarat planlarını Kılıçdaroğlu’nun CHP’sinden alacaksınız. Çünkü büyükelçilikler ve yabancı istihbarat örgütleri şu anda onlara çalışıyorlar. Bizim istihbaratımız yerli ve milli.” Diyen Bakan Soylu, “Biz bu işi Esad ile çözeriz” diyen muhalefete de tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu’nu ve 6’lı masayı eleştiren Soylu, “Muharrem İnce’yle işini çözememiş, Mustafa Sarıgül’le işini çözememiş, Mehmet Sevigen’le işini çözememiş, Yılmaz Ateş’le işini çözememiş, kendi bulunduğu 6’lı masada ne yapacağını bilemeyen bir insan neyi çözebilir? Ömründe neyi çözmüş ki bunu da çözsün?” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Antalyaspor 38 59
7. Beşiktaş 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Galatasaray 38 52
11. Sivasspor 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 38 44
17. Rizespor 38 37
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Samsunspor 36 51
8. Manisa Futbol Kulübü 36 49
9. Tuzlaspor 36 49
10. Boluspor 36 48
11. Gençlerbirliği 35 48
12. Keçiörengücü 35 48
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 36 46
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:37
Güneş 05:23
Öğle 12:50
İkindi 16:45
Akşam 20:08
Yatsı 21:46