ÖZEL HABER

Volkan ESER/Siyasi partilerde Milletvekili aday adaylığı başvuruları hız kesmeden devam ediyor. Kamuda görev yapan önemli isimler de, görevlerinden istifa ederek, aday adaylığı için başvuruda bulundu.

eae04b17-c49b-45d8-a852-a55a9d8fe904

AK Parti’den Milletvekili aday adayı başvurusunda bulunanlar arasında, flaş isimler de var. Daha önce AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği ve Kadın Kollarının çeşitli kademelerinde de görevlerde bulunan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Fatma Öncü, görevinden istifa ederek, AK Parti’den Ankara Milletvekili aday adayı başvurusunda bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığı görevi süresince,  soyadı gibi engelliler için öncü olan Fatma Öncü, parmaklarını kaybetmesine karşın hayata dört elle sarıldı.

440c05b9-6e80-46f0-86a5-bdeb72d22196

Ailesinin sevgi ve desteğiyle, önüne çıkan engelleri aşan Öncü, hukuk ve psikoloji bölümlerini okudu. Çocukken düştüğü tandırda elinin 10 parmağını da kaybeden Fatma Öncü, siyasete atıldı.

Daha önce AK Parti’den iki kez milletvekili aday adayı olan ve partinin de Merkez Disiplin Kurulu üyeliğini yapan Fatma Öncü, uzun bir süredir Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Öncü önceki gün bu görevinden istifa ederek, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Merkezine giderek, Ankara’dan Milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Aliağıroğlu istifasını sundu! Aliağıroğlu istifasını sundu!

dda407ca-e2c4-4419-a5e4-bcc8c2bf38ac

Fatma Öncü kimdir?

Fatma Öncü, 19 Şubat 1976 tarihinde Erzurum İspir’de doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Hafize’dir.

İlk ve ortaöğretimini İzmir’de tamamlayan Öncü, Lisans eğitimini ise Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Uluslararası düzeyde petrol üretimi yapan yabancı bir firmada uzun yıllar çalışıp emekli olan Öncü, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Aktif siyaset hayatına 2011 yılında AK Parti Diyarbakır 9. Sıra Milletvekili Adayı olarak başlayan Öncü, daha sonra AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları MKYK Üyesi olarak çalışmalarına devam etmiştir. Ankara’da serbest avukat olarak çalışmakta olan Öncü, evli ve iki çocuk annesidir.