Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber canlı yayınında gündeme dair gelişmeleri yorumladı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- Birileri diyordu ya fabrika nerede diye? Orası fabrika değil mi? TOGG burada üretilecek, burası fabrika. Fabrikada her şey robotik, tabandan tepeye... İnsan bunu görünce iftihar ediyor. Rabbim bizlere bunu nasip etti, bugünlere ulaştık. Şimdiden fiyat sormaya başladılar, biz de aceleci olmayalım diyoruz. TOGG satışa sunulduğunda rekabetçi olacak. Piyasaya çıktığı anda kendi sınıfındaki araçlarla fiyat anlamında rekabet edebilecek. Değerlendirmesini yapacağız ve mart ayında yollara çıkmadan önce fiyat tespitini yapıp ona göre adımını atacağız. Elektrikli bir araç var önümüzde, özellikle teşvik etmek ve halkımıza sevdirmek, bizim için maharet olacak. İlk araba fakire olacak, ben alacağım. Eşim kırmızıyı seçti, kırmızıyı alacağız. İlham Aliyev "2 araç da ben istiyorum" dedi. Ben daha önce bir test yapmıştım, 160'a kadar çıkmıştım. 

AA-20221102-29331330-29331329-CUMHURBASKANI_ERDOGAN_A_HABER_VE_ATV_ORTAK_YAYININA_KATILDI

- Ben bu zatı muhatap almaktan usandım. İşte fabrika, işte otomobil. Eser ortada. Üretilen otomobil de ortada. Şu an itibarıyla 1300 kişinin ortaya çıkardığı bir eser var ve sen bu eseri hala görmüyorsun. Şimdi de "Biz üretemezsiniz demedik, satamazsınız dedik" diyorlar. Yazıktır. Kendisi SSK'da genel müdürken, bunun müdürlük döneminde ölüleri rehin aldılar. Sen busun. Ve şimdi diyor ki "Bu kadar para ödeyeceksiniz..." Bak, öğren, ben ekonomistim. Milli bütçeye şimdi en ufak bir yük olmuyor, eser ortaya çıkıyor. Üzülmemek elde değil, böyle yalan, böyle körlük olamaz. Sen SSK'da müdürlük yaptın, ben Kasımpaşa'da doğup büyüdüm. Biz SSK Okmeydanı hastanesine muayeneye gelirdik. Oralardaki kavgalar, gürültüler... Bay Kemal müdür olduğu zaman o hastanelerin hali rezaletti ve bir arkadaşımızın eşi o hastanede doğum yaparken öldü. Cesedini vermediler, rehin aldılar. Biz bunları yaşadık. Bu Kılıçdaroğlu hala utanmadan sıkılmadan şehir hastanelerimize, yap-işlet-devret modelimize çamur atıyor. Pandemi zaten bu işin en büyük sınavıydı, biz bu yatırımları yapmamış olsaydık pandemiden çok büyük hasarlarla çıkardık. Yola çıkarken biz bir şey söyledik, 4 ana unsur üzerinde Türkiye'yi yükselteceğiz dedik: 1- eğitim, 2- sağlık, 3- adalet, 4- emniyet... Türkiye altyapısı olmayan bir ülkeydi.  


- Her ikisiyle de görüşmeyi arzu ettiğimiz anda aradığımızda 24 saati bulmadan görüşüyoruz. Gerek sayın Putin ile gerek sayın Zelenski ile görüşüyoruz. Onlardan aldığımız bilgilerle bunları müzakere etme şansı buluyorum. Şu ana kadar iki liderden de olumsuz yaklaşımlar almadım. Bizden talepleri oldu, elimizden geldiğince olumlu yaklaşımlarla cevap verdik. Putin sağ olsun, kendisini dün aradım, bugün 12'den itibaren tahıl koridorunu açtılar. Gübreyi de açalım bununla kalmayalım dedik. Hatta bir şeyi daha bağladık, örneğin Cibuti, Somali, Sudan, buralarda insanlar açlıktan ölüyor, ilk etapta buralara tahıl naklini yapalım dedi. Endişe etme dedik, biz bunu planlayacağız. 

Kişisel ilişkiler diplomaside en önemli netice getirici adımlar. Sayın Putin üzerine gitmekle geri adım atacak birisi değil. Almanya önceleri "Biz yenilenebilir enerjiye geçeceğiz ve bu yüzden bütün nükleer enerjimizi devrede tutma gayreti içindeyiz, kömür santrallerini kapatıyoruz" dediler, dedim "Yanlış yapıyorsunuz..." Doğal gaz kesilince şu anda termik santrallere dönüldü. Biz ise hepsini yapıyoruz. Şimdi hem termik santrallerimiz var, hem doğal gaz noktasında iyiyiz, 2023 sonu-2024 başında Akkuyu'yu açacağız. 


- Devletlerde devamlılık esastır. Bu adam (Kılıçdaroğlu) cahil. Bu millet zaten sana bu ülkede yönetimi vermez. Sen SSK'yı yönetemeyen bir cahilsin. Koskoca T.C.'yi nasıl yöneteceksin? Elinde bazı belediyeler var şimdi, ne yapıyorlar? Hemen ağlamaya başlıyorlar para gelmiyor diye. Çok yalancı bunlar. Ben belediye başkanıyken biz ileri biyoloji tesisi kurduk Tuzla'da, şimdi onun açılışını yapıyorlar. Biz açtık ya. 

- Gaz merkeziyle alakalı olarak sayın Putin ile yaptığımız görüşmede Enerji Bakanlığımız muhataplarıyla görüşmeyi yapıyor. En yakın merkez olarak şu an itibarıyla Trakya bölgesi görünüyor. Oradan çıkış ve Avrupa'ya dağıtımını yapmak mümkün olacak. Bunlar ilk tespitler, arkadaşlarımız çalışmayı başlattı. Azerbaycan'a son ziyaretimde bunu İlham Bey ile de görüştük, oradan da gaz alacağız. TANAP ile alıp güçlendireceğiz. Ara arkaya sondaj gemileri alındı. Bu gemiler yaşlı değil. Bizim farklı ülkelerde, doğal gaz kaynaklarının yoğun olduğu yerlere de bu gemilerle gidip doğal gazı çıkartarak ülkelere satma şansımız var. Ülkelerden teklifler geliyor bununla ilgili, mesela ilk sırada Libya.