Erdoğan, sanatçı Ahmet Taşhomcu'nun kendisine 2,5 metrelik Cumhurbaşkanlığı forsunun olduğu vazoyu hediye etmesinin ardından 50 adet vazo siparişi verdi.

Erdoğan'ın vazoları yabancı liderlere hediye edeceği öğrenildi.

Şehit Uzman Çavuş son yolculuğuna uğurlandı Şehit Uzman Çavuş son yolculuğuna uğurlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çömlek Sanatçısı Ahmet Taşhomcu, geçen sene kasım ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a 2 metre 50 santimetrelik el yapımı vazo hediye etmişti. Erdoğan'ın vazoyu çok beğendiği ve yabancı liderlere hediye etmek için 50 tane daha sipariş ettiği öğrenildi.

Taşhomcu, vazonun yapımına hiç durmadan devam edilirse 6-7 ay süreceğini söyledi.

YABANCI LİDERLERE HEDİYE EDECEK

Taşhomcu, ziyaret sırasından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yabancı liderlere hediye etmek üzere 50 adet vazo siparişi verdiğini söyledi.

Erdoğan ile görüşmenin 'heyecan verici' olduğunu kaydeden Taşhomcu, “Çok güzel bir eser ortaya çıktı. Forsunda kalıp kullanmadım, tamamen el yapımı bir vazo. Vazonun sadece forsunun yapımı 4 gün sürdü. Cumhurbaşkanımızın beğenisi bizleri çok mutlu etti. Gururlandık. Böyle bir eser beklemiyordu ve çok memnun oldu. Fors olmadan 50 adet vazo yapmamı isteyerek, ‘Diğer devlet başkanlarına hediye edelim. Aynı boyutlarda olsun. Renk renk, dekor dekor yap’ dedi. Ben de Ankara’dan döner dönmez kolları sıvayıp yapmaya başladım. İnşallah Menemen’den bütün dünya liderlerine Menemen çömleğini tanıtırız. Tüm vazoların yapımı hiç durmadan devam edersem 6-7 ay sürecektir” diye konuştu.