Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun elektrik fiyatlarına ilişkin düzenlemesi yer aldı. Düzenleme ile Gün Öncesi Piyasası ve Dengeleme Güç Piyasasında tavan fiyat 2 bin 500 liradan 2 bin 750 liraya yükseltildi. İşte elektrik fiyatları etkileyecek gelişmenin detayları...

Güven endeksi hizmet ve perakendede arttı, inşaat sektöründe azaldı Güven endeksi hizmet ve perakendede arttı, inşaat sektöründe azaldı

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat elektrik fiyatlarına önümüzdeki günlerde yüzde 100 zam beklediğini açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden EPDK elektrik fiyatlarında bir düzenleme yaptı ve yapılan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenlemede Gün Öncesi Piyasası ve Dengeleme Güç Piyasasında tavan fiyat 250 kuruş arttırılırken asgari fiyat limiti ise 0 lira olacak. Uygulama süresince herhangi bir şekilde azami fiyat azaltma işlemi de yapılmayacak.

ELEKTRİKTE TAVAN FİYAT BELİRLEME YETKİSİ EPDK'YA VERİLDİ

Geçen günlerde EPİAŞ tarafından işletilen borsadaki enerji fiyatlarının maliyet bazlı fiyatlandırılmasına ilişkin EPDK'ye yetki verildi. Bu yetki, EPDK'ye 6 ayla sınırlı olacak dendi. Yapılan artışın nedeni olarak serbest piyasada elektrik fiyatlarında beklenenin üzerinde artış gerçekleştiği belirtildi.

ÖZGÜR KARABAT YÜZDE 100 ZAM GELECEK

Elektrik fiyatlarında yüzde 100 zam beklediğini açıklayan CHP'li Özgür Karabat sanayi ve ticarethanelerin kontlarda tüketilen elektriği sülvanse edemeyecek hale geldiğini belirterek yeni zamdan hanehalklarının da etkileneceğini duyurmuştu.

ZAMLAR NE KADAR ERTELENİRSE O KADAR KATLANIR

Enerji Piyasaları Uzmanı Çağada Kırım temmuz ayında beklenen zamların mayıs ayında tüketicilere yansıyacağını açıkladı. Kırım yapılacak zamların ne kadar ertelenirse o kadar katlanacağını da belirtti.

EN ÇOK ELEKTRİK HİDROELEKTRİK SANTRALLERİNDE ÜRETİLDİ

Anadolu Ajansı Türkiye'de dün günlük üretilen elektriğin miktarını duyurdu. AA'nın haberine göre ülke genelinde günlük bazda 864 bin 225 megavatsaat elektrik üretildi, tüketim ise 867 bin 157 megavatsaat oldu.

Türkiye'de üretilen elektriğin yüzde 21,1 payını barajlı hidroelektrik santralleri üretti. Doğalgaz santralleri ise toplam elektriğin yüzde 17,3'nü kömür santralleri de yüzde 14,6'sını üretmiş.