Diyarbakır’da, Milli Eğitim Müdürlüğü’nde farklı tarihlerde inceleme ve soruşturma yapan bazı müfettişler hakkında, yalan, yanlış tahkikat yaptıkları ve bakanlığı yanılttıkları iddiasıyla soruşturma açıldı. Skandal işlemler arasında, ‘bazı köy öğretmenlerinin sahte işlemlerle para karşılığı merkeze tayin edildiği’ gibi usulsüzlüklerin gerçekleştiği ileri sürülüyor.

Volkan ESER’in Özel Haberi

Trump yemin altında sorgulanacak! Trump yemin altında sorgulanacak!

Son günlerde bir takım iddialarla gündeme gelen Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü’nde, skandal niteliğinde usulsüzlüklerin yaşandığı iddia edildi. Geçmiş dönemlerde Diyarbakır’a giden bakanlık müfettişlerinden bazılarının, yalan, yanlış tahkikat yaptıkları, usulsüzlük yapan bazı idarecileri akladıkları iddia edildi.

millieğitm-1

Doğu ve Güneydoğu’da bazı il milli eğitim müdürlüklerinde gerçekleşen değişimin ardından, ilçe ve şube müdürlüklerinde de kapsamlı revizyona gidildi. Diyarbakır’da başta merkez olmak üzere, bazı taşra ilçe milli eğitim müdürleri değişti. Bazı isimler ise, mahkeme kararıyla görevlerine iade edildi. Özellikle Diyarbakır’da bazı ilçe ve şube müdürlüklerinde yaşanan değişim, milli eğitim camiası ile bazı eğitim sendikaları tarafından tepkiyle karşılandı.

‘Para karşılığı merkeze atama’ iddiası!

Diyarbakır’da yaklaşık 1 yıl önce Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atanan Murat Küçükali’nin, değişik tarihlerde yaşanan skandal niteliğinde bir takım usulsüzlükler tespit ettiği ve bunlar için de soruşturma açtığı öğrenildi. Bunlar içerisinde değişik tarihlerde, bakanlık tarafından soruşturma yapmak üzere Diyarbakır’a gönderilen bazı müfettişlerin de, yalan ve yanlış tahkikatlar gerçekleştirdikleri öne sürüldü. Taşra ilçelere bağlı köy okullarında görev yapan bazı öğretmenlerin, ‘para karşılığında sahte soruşturmalarla, kent merkezindeki okullarda görevlendirdiklerinin’ ortaya çıktığı ileri sürüldü.

Bakanlık soruşturma açtı!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, geçmiş tarihlerde, bir takım iddialar üzerine soruşturma yapmak üzere Diyarbakır’a gönderilen bazı müfettişlerin, ‘rant-çıkar ve menfaat temin etmek suretiyle, yalan, yanlış ve bakanlığı yanıltıcı tahkikatlar yürüttükleri’ iddia edildi.

Bu iddialar arasında en dikkat çekeni ise, ‘köy okullarında görev yapan bazı öğretmenlerden para alınarak, sahte soruşturmalarla kent merkezlerindeki okullarda görevlendirmeleri’ oldu. Ayrıca bazı idareciler hakkında, ihale ve farklı usulsüzlükler yaptıkları iddiasıyla haklarında gerçekleşen tahkikatların da ‘çıkar, menfaat karşılığında müfettişler tarafından aklandıkları’ ileri sürüldü.

Başta bakanlık olmak üzere, adli mercileri de yanılttıkları iddia edilen bu müfettişler hakkında, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi üzerine, bakanlıkça soruşturma açıldığı öğrenildi.köy okulu

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, eğitim kalitesinin artırılmasına yönelik gece gündüz demeden çalıştıklarını söyledi. Birilerinin memnun olması için değil, çocukların, öğretmenlerin  ve velilerin memnun olmasını sağlamak için çalıştıklarını ifade eden Küçükali, ''  Burada bazıları herşeyin eskisi gibi olmasını istiyor. Hayır asla kabul edemeyiz. Biz eğitim kalitesinin artırılmasını sağlamak öğrencilerimizin daha sağlıklı ve kaliteli eğitim hizmeti almasını sağlamak için çalışıyoruz. Birilerinin rant ve çıkarına engel olduğumuz için taşlanıyoruz. Biz bildiğimiz doğru yolda yürümeye devam edeceğiz. Herkes yaptığının da hesabını verecektir. Eğitim üzerindeki bütün kirli elleri kaldırtacağız'' diye konuştu