Aybuke ULUSAN/Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde İl Başkanları Toplantısı’nda gündeme dair konuştu.

photo_2023-03-16_15-43-54

‘Kurumlara yakınlarını doldurmayı marifet bildi’

Devletin afet bölgesine yetişmekte geç kaldığına değinen Ahmet Davutoğlu, “Kimse dini değerleri istismar ederek, bunu kadere bağlayamaz. Japon için kader olmayan, niçin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için kader olsun Allah aşkına? Bizim kader inancımız güçlüdür ama ‘Dicle kenarında bir kuzu kaybolsa hesap vereceğim’ diye titreyen Hz. Ömer’i örnek aldığını söyleyenler, Asi nehrinin kenarında, bütün bir Antakya yıkıldıktan günler sonra oraya gitmişse, bir yerde yanlış vardır. Bunlar halktan koptu. Bunlar devlet kurumlarının içini boşalttı. Bunlar devleti kendi çiftlikleri zannederek, her bir kuruma yakınlarını doldurmayı marifet bildi. İşte onun için ehliyet ve liyakat deyip duruyoruz” diye konuştu.

photo_2023-03-16_15-43-54 (2)

‘5 saat sonra afet koordinasyon merkezi kurduk’

Gelecek Partisi’nin afet günlerinde çok iyi bir sınav verdiğini söyleyen Davutoğlu, 04:17’de meydana gelen deprem sonrası, aynı gün saat 09:00’da Genel Merkez bünyesinde bir afet koordinasyon merkezi kurduklarını ifade etti.

Davutoğlu, “Çok kısa bir süre içinde yüzlerce tırı bölgeye sevk ettik. Mübalağasız deprem bölgesinin en modern, insan onuruna en yakışır konteyner kentini kurduk” dedi.

‘Selde sürüklenen vatandaşlarımız değil!’

Şanlıurfa’da meydana gelen sel felaketiyle ilgili konuşan Davutoğlu, “Cumhurbaşkanının dünya lideri ilan edildiği bir yerde, devlet sele kapılan vatandaşlarını seyretmek durumunda kaldı. Sürüklenenler vatandaşlarımız değil. Sürüklenenler bu iktidarın acziyeti” yorumunu yaptı.

photo_2023-03-16_15-43-53

‘Rapordaki beş temel ilke’

Gelecek Partisi’nin deprem ve sel felaketleri sonrası kapsamlı bir rapor hazırladığını belirten Davutoğlu, rapordaki beş temel ilkeyi şöyle sıraladı:

1-  Toprakla barışık imar

2-  Bilimle barışık inşaat

3-  Tarih ve kültürle barışık restorasyon

4-  Ehliyet ve liyakatla barışık kurumsal akla dayalı afet yönetimi

5-  Ahlakla barışık siyaset

‘Cumhur İttifakı’nın gizli kapaklı ortakları’

Devletteki kapasite daralmasının sorumlusu olarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni gösteren Davutoğlu, “Her gün kendi çıkarlarına göre yeni siyaset tanımlamaları yapanlar, bilsinler ki onların dönemi bitti.

photo_2023-03-16_15-43-54 (3)

Bir tek kişinin talimatı olmadan hiçbir kurumun harekete geçemediği, yukardan bir ses gelmeden azarlarınız korkusuyla valilerin tir tir titrediği, kurum başkanlarının mefluç hale geldiği bir sistemdir birinci sorumlu. Kişi olarak sorumlusu derseniz Sayın Erdoğan’dır, Sayın Bahçeli’dir, Cumhur İttifakı’nın gizli kapaklı ortaklarıdır. Herkesten hesap soran Sayın Erdoğan, kendisinden makam sahibi olması hasebiyle hesap soranlara hemen dava açıyor. Çok güzel bir tweet görmüştüm, her şey benden sorulur diyen bilsin ki, bir gün her şey gerçekten ondan sorulur” ifadelerini kullandı.

photo_2023-03-16_15-43-54 (4)

‘Bir milletin ayağa kalkışıdır’

Partisinin özel bir konuma sahip olduğunu belirten Davutoğlu, “Gelecek Partisi özel bir konuma sahiptir. İleride, Türk siyasetini inceleyenler Gelecek Partisi’nin tarihini incelediğinde şunları kayda geçirecek: 2019 yılında herkesin sustuğu bir dönemde 152 yiğit insan hiçbir şeyden yılmadan yola çıktı. Bu kurucular Anadolu’nun her köşesinde her türlü fedakarlığı yapmaya hazır, rant değil gerçek anlamda rıza-i ilahiye peşinde olan il başkanları buldular diyecekler, ilçe başkanları, teşkilat buldular diyecekler. Korktu, sindi zannedilen bir milletin ayağa kalkışının ayak izlerini oluşturdu bu il başkanları diyecekler. Her biriniz hayırla yad edileceksiniz” dedi.

‘Sadece psikolojin değil başka şeyler de bozulacak’

‘Bugünlere kolay gelmedik’ diyen Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi: “Sinan Ateş’i şehit eden çakallar, Selçuk Özdağ’ı da şehit etmeye kalktı ve sonra salıverildiler. Biz peşini bırakacak değiliz. Hiçbir dosya kapanmadı. Ne Sinan Ateş dosyası, ne kendini devlet zanneden mafyatik yapıların dosyası kapanmadı. Birçok arkadaşımız mahkeme önüne çıktı. Neymiş? Damat beyefendi hazretlerinin psikolojisi bozulmuş. Sadece psikolojisi değil, başka şeyler de bozulacak. Onların çarkı bozulacak arkadaşlar.”

photo_2023-03-16_15-43-54 (5)

‘Eleştirdik, eleştiriyoruz, eleştireceğiz’

Akşener: Sen yanındaki yalaka tayfanı tehdit et! Akşener: Sen yanındaki yalaka tayfanı tehdit et!

Bu tür engelleme ve baskıların kendilerini yıldıramayacağının altını çizen Gelecek Partisi lideri, Parti Sözcüsü Serkan Özcan’a da Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na yönelik sözleri nedeniyle dava açıldığını hatırlatarak, “Ne yapacaktı Allah aşkına? Böyle bir Merkez Bankası övülecek değil ya. Kim neyi hak ediyorsa onu görür. Eleştirdik, eleştiriyoruz, eleştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘Biz gemileri yakanların partisiyiz’

İl başkanlarına seslenen Davutoğlu, “Üzerinde ay yıldız olan Türk lirasını yerlerde süründürenler, kur korumalı mevduat adı altında faiz üstüne faiz bindirenler, kendi yakınlarına kamu bankalarını talan ettirenler, ucuz kredi adı altında birtakım şirketleri kayırıp servet transferi yapanlar karşısında susacak mıyız zannediyorlar.

Biz sizi bir yüz metre koşusuna çağırmıyoruz. Bir makam elde etmek isteyen varsa başka kapıya. Biz makamları geride bırakanların partisiyiz. Biz gemilerini yakanların partisiyiz” dedi.

‘Savunma değil, hesap sorma makamındayız’

‘Geri adım atmak yok’ diyen Ahmet Davutoğlu, “Beştepe Perinçek’çilerin işgali altında. Erdoğan’a oy vererek Beştepe’ye kimleri oturttuğunuza bakın. Oradan ayrıldık, bizim yerimize Bahçeli’yi, Perinçek’i aldı Erdoğan. Size niye oradasınız diyenlere, siz hala niye o yolsuzların arasındasınız, niye hala o yolsuzluklara bulananları savunuyorsunuz. Niye Perinçek’in, Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkaranların yanındasınız. Geri adım atmak yok. Hiçbir arkadaşımın savunmacı olmasını istemiyorum. Beni dahi savunmayın. Şu anda hesap sorma makamındayız, savunma makamında değiliz. Geri adım atmak yok. Verdiğimiz mücadelenin bütün sicili açıktır” ifadelerini kullandı.