Galatasaray Başkanı Burak Elmas, seçim tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Elmas, "Bu seçim olacak" vurgusu yaptı. Elmas, "Pazartesi seçim tarihi hakkında 4-11 Haziran olarak karar alacağız" dedi. Elmas, Fatih Terim'e de seslenerek, "çıksın, konuşsun" dedi.

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, NEF Stadı'nda düzenlediği basın toplantısında seçim gündemine dair açıklamalarda bulundu. Elmas, mahkeme tarafından tedbir kararı konulan ve iptal edilen başkanlık seçiminin yeni tarihini açıkladı. Elmas, seçimi 4-11 Haziran tarihlerinde yapmayı planladıklarını söyledi.

"ÜZERİMİZE DÜŞEN HER ŞEYİ YAPTIK"

Dünkü basın toplantısı sonrasında yeni bir açıklama yapma zarureti doğduğunu söyleyen Elmas, "Dünkü açıklamalarımda anlatmak istediklerimin tam tersi algı oluşturuldu. 26 Mart tarihinde gerçekleşen Olağan Genel Kurul sonrasında ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım geçmişte yapılan örneklerin haricinde Galatasaray'ın önünü açmak ve seçim yapmak konusunda üzerimize düşen her şeyi yaptık" dedi.

"BASA BASA SÖYLÜYORUM BU SEÇİM OLACAK"

Galatasaray'da seçimin olmaması gibi bir ihtimalin olmadığını ifade eden Elmas "Bunu kendi Galatasaray içi siyaseti için kullanmak isteyenlere tekrar üstüne basa basa söylüyorum bu seçim OLACAK! En erken tarihe seçim kararı aldık. Davalar oldu. Bu davalar için tüm savunmaları adaylarla beraber yaptık. Bu seçim olmayacak diye bir şey ağzımdan çıkmadığı gibi her seferinde Galatasaray iradesinin gereğinin yapılacağını söyledik." dedi.

"MAHKEMEYE BAŞVURDUK"

Voleybolun sultanları Kuşadası’nı beğendi Voleybolun sultanları Kuşadası’nı beğendi

Seçimin bugün yapılması adına tüm yönetim kurulu üyelerinin imzalarıyla mahkemeye başvurduklarını söyleyen Elmas, şöyle konuştu:

"Şahitli masalarda tüm hukuki girişimlerde herkesin bilgisi dahilinde hareket ettik. Dün sabah elimize ilan etmiş olduğumuz seçimimizin iptal olduğuna dair mahkeme kararı ulaştı. Bu karardan sonra adaylarımızı ve divan başkanımızı davet ettik. Onlar bize 27-28 Mart tarihlerini arzu ettiler. Bu tarihin en geç salı gününe kadar yönetim kurulu kararının alınması gerekiyordu. Bu da yönetim kurulumuzun yeni öğrendiği bir konu olduğu için kısa süre istişare için izin istedik. Seçimin bugün yapılması adına tüm yönetim kurulu üyelerinin imzalarıyla mahkemeye başvurduk. Bize yapmış olduğumuz başvurunun reddi kararı dün 3:46'da ulaştı."

"BU KOLTUKLARDA OTURMAYACAĞIZ"

Seçim için iki tarihin olduğunu söyleyen Elmas "İki tarih var. Biri 27-28 Mayıs başkan adaylarının istediği tarih. Benim de bu dilekçelerin toplanması için 4-11 Haziran olarak karar alacağız. Galatasaray'da seçim olacak. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım bu koltuklarda oturmayacağız." dedi.

"BU TOPLANTIYI DOĞRU BULMAMAMIZ HEKKIMIZ"

Divan Kurulu'na katılmamasıyla ilgili olarak da konuşan Elmas "Dün Divan kurlu başkanımız kendi yönetimi ile beraber bir karar aldı. Bunu bize tebliğ etti. Bu karardan sonra biz henüz daha iptal başvurusu sonucunu almamıştık. Bütün Divan Kurullarına katıldık. Alınacak bir karar sonrasında daha rahat bir organize etmek yerine böyle bir tercihte bulunmasına katılmadık. Nasıl onların istediği tarih üzerine bir tarih bildirmesi haksa, aynı şekilde bizim de bu toplantıyı doğru bulmamamız hakkımız." ifadelerini kullandı.

"HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ..."

Divan Kurulu'nda konuşan kişilerin kendi aleyhine karşı yalan söylediğini ifade eden Elmas "Bu doğal bir süreç değildir. Olağanüstü bir karardır. Yapılan toplantı ile ilgili endişelerimiz gerçekleşti. Bu toplantıda tüm bu süreçte seçim iradesini defalarca yapacağımızı belirtmemize rağmen geçmişteki hareketlerini unutarak, çıkıp Galatasaray başkanına hakaret eden, disiplinsizlik eden az 4-5 tane konuşma oldu. Divan başkanımızı arayarak şahsına bu toplantıda yapılan ithamlar Galatasaray başkanlık makamına yapılan çirkin söylemlere herhangi bir müdahalede bulunmamasını kendisine teesüflerimi sundum. Kişisel hınçlarınız olabilir. Yaptığınız konuşmalarının bedelinin Galatasaray'a olacağını düşüneceksiniz. Bu kulübün iradesini gerçekleştirmeyerek mahkeme kararıyla orada oturmaya devam etmiş, bir kere olsun çıkıp linci engellemek üzerine yapmayın demeyen arkadaşlar orada hiçbir şey olmamış gibi konuştu bir de üzerine yalan söyledi. 6 tane yönetici arkadaşımın hazır bulunduğu 27 Mart tarihinde yapılan bütçe oylamasında hiçbir yöneticinin orada olmadığını iddia etti." dedi.

"GALATASARAY'DA KİMSE KİMSEYİ İŞARET EDEMEZ"

Elmas, gelen bir soruya "Seçim yapılacaktır dedim. Seçimle ilgili kararı hafta başı yapacağız dedim. Bu kadar önemli seçim süreciyle ilgili yarım saatte karar vermek yerine her şeyi inceleyip doğru kararı verme hakkımız yok mu? Sanki burada zorla oturmaya çalışıyoruz gibi lanse etmeye çalıştılar. Yeni bir seçim tarihinden bahsettiniz. Sizin işaret ettiğiniz biri olacak mı? Galatasaray'da şu anda böyle bir önceliği yok. Önce seçim sürecini ilan edelim. Seçimi de yapalım. Hukuki olarak bu süreci yaşamamak üzerine önlemler alarak bu seçimi yapalım. Galatasaray'da kimse kimseyi işaret edemez. Öyle bir başkan da çıkacaksa çıkmasın. Önümüzdeki hafta divan kurulumuzda olanlarla ilgili daha detaylı açıklama yapmayı düşünüyorum" yanıtını verdi.

"DİVAN KURULU'NDA CEVAP VERMEDİĞİM İÇİN PİŞMAN DEĞİLİM"

"Divan Kuruluna katılmadınız. Bu seçimi sizin ertelettiğiniz şekilde konuşmalar yapıldı. Orada olup cevap veremediğiniz için pişman mısınız?" sorusuna ise Burak Elmas "Bu seçimi erteletmek istesem, çok basit yolu vardı. kendim ibrasızlık için başvuruda bulunurdum. Sonra da bu seçime girme hakkını kazanırdım. Bu seçimi Temmuz ya da Haziran yanı da ilan edebilirdik. Bunu da yapmadık. Özellikle 1 gün önce zaten seçimin tedbir kararını almak da böyle bir amacı olan için delilik olurdu. Divan Kurulu'nda cevap vermediğim için pişman değilim. Galatasaray'da benim açımdan üslup ve davranış açısından büyük bir yara olacak böyle bir toplantıya gitmemiş olmaktan memnunum." ifadelerini kullandı.

Elmas, NEF Stadı'nda düzenlenen basın toplantısına açıklamalarda bulunuyor.

Burak Elmas: Önümüzde seçimle ilgili iki tarih var. 21-28 Mayıs. 4-11 Haziran. Pazartesi seçim tarihi hakkında 4-11 Haziran olarak karar alacağız.