Ortaya çıkalı henüz çok uzun zaman olmasa da koronavirüsün son varytantı Omicron tüm dünyanın ortak gündemi haline geldi. Süper bulaşıcı varyant olarak adlandırılan ve neredeyse tüm ülkelerde baskın tün haline gelen Omicron'la birlikte Koronavirüs salgının kuralları da değişmeye başladı. Uzmanlar Omicron'a karşı çok önemli bir maske uyarısı yaptı...

Wall Street Journal'da yayınlanan son rapora göre tek katlı bez maskeler kişileri Omicron varyantından korumak için yetersiz kalıyor. bunun sebebi ise Omicron'un bulaşıcılığının salgının başından beri görmediğimiz kadar yüksek olması.

Dünya genelinde sayısız kişi kullanım rahatlığı, yıkanabilmesi ve hoş gözükmesi nedeniyle kumaş maske kullanmaya devam ediyor. Ancak bu maskeler Kovid-19 yayan partiküllerin sadece büyük olanlarını engelleyebiliyor ancak engellenmesi en zor olan daha küçük aerosol parçacıklarını tutamıyor.

ABD'nin ünlü sağlık kuruluşu Mayo Clinic, artık tüm hastalarından ve ziyaretçilerden cerrahi maske, N95 ya da KN95 maskeleri takmalarını istiyor. Eğer kliniğe tek katlı kumaş maske ile gelinmişse bu maske cerrahi maske ile değiştiriliyor ve kişilerden bunu kumaş maskenin üzerine takmaları talep ediliyor.