Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, oruçla ilgili bazı konular da merak konusu oldu. Bunlardan biri de, iğne ve aşı yaptırmanın oruca etkisi... Peki, iğne yaptırmak veya aşı olmak orucu bozar mı? İşte Diyanet'in konuyla ilgili açıklaması

Haftalık veriler açıklandı Haftalık veriler açıklandı

HABER MERKEZİ/ Oruç tutarken bazı durumların orucu bozduğu biliniyor. Merak edilen konulardan birisi de, iğne yaptırmak veya aşı olmanın orucu bozup bozmadığı. Konuya ilişkin tüm detaylar haberimizde.

“Ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur”

Diyanet’in resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre; Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz.

Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.