Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Bazı Batılı ülkelerin izlediği maceraperest, profesyonellikten uzak politikalar, dünya gıda piyasasında dengesizlik yaratıyor" diye konuştu. 

FED Başkanı'ndan önemli açıklama FED Başkanı'ndan önemli açıklama

Sputnik'te yer alan habere göre; Rus hükümet ve özel sektörlerinin temsilcileriyle video konfeans yöntemiyle bir toplantı yapan Putin, "Biz, ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz ve dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alıyoruz. Abartmadan söylüyorum, bazı Batılı ülkelerin maceraperest, profesyonellikten uzak politikalarının yarattığı dengesizlikler nedeniyle gıda kıtlığı yaşayan ülkelere yardım ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz" dedi.

Putin, Rusya'nın ulusal gıda güvenliğini en önemli parametrelerin birçoğunda sağladığını ve daha önce tarım sektörünü ve sektördeki bilimsel faaliyetleri desteklemek için alınan kararların işe yaradığını ifade etti.

Rusya'nın tarım sektörünü geliştirme konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Putin, "Toprak ve diğer kaynaklarımız göz önüne alındığında, sektörün daha fazla gelişme potansiyeli çok büyük. Bu potansiyelin hayata geçirilmesi için tohum ve ürün cinsi fonu gibi hassas alanda konumumuzu güçlendirmek, somut ilerleme ve azami düzeyde bağımsızlık sağlamak bizim için kritik öneme sahiptir" dedi.