Ramazan Bayram’ın yaklaşmasıyla birlikte, turizmde hareketlilik başladı. Bayram rezervasyonları yüzde 80’ler seviyesine çıkarken, Akdeniz ve Ege’de tatil yapmak isteyenlerin ise ortalama 5- 6 bin lirayı gözden çıkarması gerekiyor.

Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER/ Bayram tatilinin yaklaşmasıyla birlikte, internet sitesi üzerinden otel rezervasyonu yapacak vatandaşları uyaran Turizm acentesi müdürü Çağatay Zincirlioğlu 'Sahte sitelere dikkat edin, dolandırılmayın' uyarısı yaptı.

Bayram öncesinde otellerde, yüksek oranda doluluk yaşandığını belirten Turizm acentesi müdürü Çağatay Zincirlioğlu, en çok Akdeniz bölgesinde yoğunluk yaşandığını söyledi.

“Akdeniz otellerinde doluluk oranı bir hayli yüksek”

Zincirlioğlu, “Ramazan Bayramı tatiline sayılı günler kaldı, özellikle otellere büyük bir talep var. Hatta, tamamı dolu olan oteller var. Bu sene, rezervasyonunu son dakikaya bırakanlar, büyük hüsrana uğrayabilir çünkü gittikleri şehirlerde otel bulamayabilir veya fahiş fiyat ödeyebilirler. İnsanların tercihi bayramın mayıs ayına denk gelmesi sebebiyle öncelikle Akdeniz otelleri olmaktadır. Akdeniz’den sonra ise Ege bölgesi otellerinde doluluk var. Otel rezervasyonlarının geneline baktığımızda ise, bayramda yüzde 80 üzeri doluluk mevcut. Akdeniz ve Ege haricinde kültür turları da bayramlarda popüler rotalar arasında… Özellikle Güneydoğu Anadolu turu ve Karadeniz turlarında yoğun talep mevcut. Dört mevsim doluluğunu sürdüren Kapadokya’da birçok otel şimdiden rezervasyonlarının tükendiğini söyledi” dedi.

“Genç kesimin tercihi Ege, orta yaş grubunun ise Akdeniz”

20 yıllık kazanımlar heba olacak! Kapanma tehlikesiyle karşı karşıyayız 20 yıllık kazanımlar heba olacak! Kapanma tehlikesiyle karşı karşıyayız

Yaş grubuna göre tatil tercihinin farklılık gösterdiğini vurgulayan Zincirlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle genç kesimin Ege bölgesinde, deniz ve eğlence odaklı, orta ve üst yaş grubunun da Akdeniz bölgesinde, her şey dahil tatiller tercih ettiğini görüyoruz. Son günlerde acente olmadan insanlara çok uygun bir fiyata otelde konaklama satacağız vaadi ile dolandırıcılık yapanlar da mevcut. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, TÜRSAB’a bağlı Seyahat Acentelerinden tur ve otel rezervasyonu yapmanız gerektiğini ve turlarda profesyonel turist rehberi ile seyahat etmenin önemini bir kez daha hatırlatırız.”

Son olarak konaklama fiyatlarını Yeni Journal’a değerlendiren Zincirlioğlu, “Kendi acentemden örnek vermek gerekirse, Bodrum ve Olympos bölgelerinde ulaşım ve üç gece konaklama dahil bin 500 Türk Lirası’na deniz turizmi yapılabilmekte. Bayram sonrası için, 19-22 Mayıs tarihlerinde ise 4 gün 3 gece ulaşım dahil bin 240 TL. Her kesime, her bütçeye göre tur paketlerimiz mevcut. Pandemi sebebiyle yaklaşık iki sene bayramlarda pek bir şey yapamadık. Bu bayram dilerim ki hepimiz için güzel, huzurlu ve mutlu geçer” diyerek sözlerini tamamladı.