Pandemi döneminde izole tatil tercih edenlerin yoğun ilgisiyle öne çıkan sezonluk villa turizmi, Ramazan Bayramı boyunca da talep görüyor. Gayrimenkul Uzmanı Ömer Sabri Yolaş, Bayram sebebiyle kiralık villa ve konutlara rağbetin eskiye oranla 2- 3 kat arttığını dile getirdi.

Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER/ Ramazan Bayramı dolayısıyla turizm beldelerinde, sezonluk yazlık ve villa talepleri arttı. Çok sayıda kişi, bayram sebebiyle konut kiralarken, ortalama 1 haftalık fiyatlar 70 ila 250 bin Türk Lirası arasında değişmekte.

Yeni Journal’a konuşan Gayrimenkul Uzmanı Ömer Sabri Yolaş, villa turizmine ilişkin bilgiler verdi.

“Yazlık kültürü, insanların hayatından çıkmak üzere”

Yolaş: “Nisan başı itibariyle, yazlık bölgelerde, dönemsel kiralık konut-dairelere başladık. Bölge bazında baktığımızda Ege bölgesi biraz daha bütçe olarak uygun kalırken, Akdeniz’de fiyatlar yükseldi. Ama şu an için Bodrum, en revaçta olan yerlerden biri. Kiralık villa fiyatları, tercih edilen bölgeye ve kişinin bütçesine göre değişkenlik gösteriyor. Ortalama aylık kiralar şu anda 250 bin Türk Lirası’na kadar çıkabiliyor. Ege’de aylık ortalama kira, 20-25 bin TL’yi geçmezdi. Bugün o bölgelerde bile, aylık ortalama kiralar 70-80 bin TL bandında. Ege bölgesi serin olduğu için, genellikle Temmuz ve Ağustos aylarında daha hareketli oluyor. Bugün 5 yıldızlı bir Otel’de 4 kişilik bir ailenin ortalama tatili de yaklaşık 80-90 bin TL’ye yakın olmakta. Yazlık kültürü, insanların hayatından çıkmak üzere çünkü insanlar eskiden 3 ay yazlığına giderdi. Şimdi çoğu kişi, yazlığını kiraya verir hale geldi” dedi.

“Mutlaka yazılı bir sözleşme yapmak gerekir”

Bayram sebebiyle kiralık villa ve konutlara rağbetin eskiye oranla 2- 3 kat arttığını dile getiren Yolaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kağıt fiyatlarındaki artış öğrenciyi zorluyor! Kağıt fiyatlarındaki artış öğrenciyi zorluyor!

“Vatandaşlar, tatil bölgelerinde kiralık villa-konut kiraladığında mutlaka resmi bir sözleşme yapmalı. İster aracıyla, ister emlakçıyla ister mülk sahibiyle olsun hiç fark etmez muhakkak bir sözleşme yapılması gerekir. Örnek veriyorum, 30 Nisan-5 Mayıs tarihlerinde bu daire şu kişi tarafından kullanılacaktır diye belirterek yazı yazılmalıdır. Ücret Bedeli de ödendiyse, o bedel de kesinlikle belirtilmeli. Birincisi, kiralık konutu kullanım tarihi, ikincisi kullanım tarihindeki ödenecek bedel resmi olarak yazılmalıdır. Bu süreci doğru yönetmek adına hem kiralayanı hem de mülk sahibini korumak adına yazılı metinde elektrik, su, internet kullanımı gibi bedeller ödenen fiyata dahil mi değil mi diye açıklık getirilmelidir. Ödemenin kesinlikle banka hesabına yatırılması lazım. Korona virüsten uzak, insanların birbirini kucaklayabildiği ve insanların birbirlerine eski bayramlar şöyleydi diye anlatmadığı bir bayram geçirmek dileğiyle