Rusya lideri Putin'in seferberlik ilanına Batı'dan da ilk tepkiler geldi. ABD karar için "Rusya'nın zayıflığının ve başarısızlığının işareti" dedi.

İngiltere Savunma Bakanı ise Putin'in Ukrayna'daki işgalinin başarısız olduğunu göstergesi olduğunu söyledi. Almanya hükümeti karar için "Rusya'dan gelen bir başka kötü ve yanlış adım" derken Hollanda Başbakanı Rutte ise 'panik işareti' dedi.

Rusya bir kentten çekildi Rusya bir kentten çekildi

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından ABD'den ve birçok ülke yetkilisinden tepkiler geldi. ABD’nin Kiev Büyükelçisi Bridget Brink, kararın "Rusya'nın zayıflığının ve başarısızlığının işareti" olduğunu kaydetti.

Brink Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Sahte referandumlar ve seferberlik Rusya'nın zayıflığının ve başarısızlığının işaretleridir. ABD, Rusya'nın sözde ilhak ettiği Ukrayna toprakları üzerindeki hak iddiasını asla tanımayacak ve ne kadar sürerse sürsün Ukrayna'nın yanında durmaya devam edecektir” diye yazdı.

“RUSYA KÜRESEL BİR PARYA HALİNE GELDİ”

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace da, Putin'in Ukrayna'daki savaşı desteklemek üzere yedek askerleri harekete geçirme kararının, işgalinin başarısız olduğunu göstergesi olduğunu söyledi.

Wallace, Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamasında, "Hiçbir tehdit ve propaganda Ukrayna'nın bu savaşı kazandığı, uluslararası toplumun birleştiği ve Rusya'nın küresel bir parya haline geldiği gerçeğini gizleyemez" ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Gillian Keegan ise İngiliz Sky News kanalına verdiği demeçte, Putin'in tehditlerinin ciddiye alınması gerektiğini söyledi. Keegan "Açıkçası bu çok ciddiye almamız gereken bir şey çünkü biliyorsunuz, kontrol bizde değil. Gerçekten onun da kontrolde olduğundan emin değilim. Bu açıkça bir tırmanış" dedi.

“RUSYA'NIN SALDIRGANLIĞININ BİR BAŞKA KANITI”

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Fiala ise, kısmi seferberliğin "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşı daha da tırmandırma girişimi" ve "Rusya'nın saldırganlığının bir başka kanıtı olduğunu” söyledi.

Almanya Başbakan Yardımcısı Robert Habeck de seferberliği "Rusya'dan gelen bir başka kötü ve yanlış adım" olarak nitelendirdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise seferberlik ve referandum planlarını 'panik işareti' olarak tanımladı. Ayrıca Letonya ve Hollanda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilan etmesi üzerine, Ukrayna'ya daha fazla destek çağrısında bulundu.

“UKRAYNA'YI YOK ETMEYE ÇALIŞACAK”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya ordusunun ülkenin doğusunda ABD ve İngiliz müttefikleriyle gerçekleştirdiği askeri tatbikatta açıklamalarda bulundu. Başbakan Morawiecki, "Rusya Ukrayna’yı yok etmeye ve topraklarının bir kısmını ele geçirmeye çalışacak. Buna izin veremeyiz" dedi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Putin’in açıkladığı 'kısmi seferberlik' kararını değerlendirerek, Ukrayna'daki savaşın 'en kritik döneminin' yaşanacağını söyledi.

PUTİN BATIYA ÖRTÜLÜ NÜKLEER SİLAH TEHDİDİNDE BULUNDU

Putin bu sabah yaptığı açıklamayla kısmi seferberlik ilan edildiğini duyurmuştu. Seferberlik kapsamında Putin, yedek askerlerin, daha önce orduda hizmet vermiş kişilerle, askeri deneyime sahip kişilerin askere çağrılacağını açıkladı. Rus lider ayrıca, Batı'yı ülkesine karşı nükleer şantaj yapmakla da suçladı.

Rusya’nın elinde Batı’nın tehditlerine cevap verecek çok sayıda silahı olduğunu dile getiren Putin, “Ülkemizin toprak bütünlüğü tehdit edilirse, halkımızı korumak için mevcut tüm araçları kullanırız, bu bir blöf değildir" dedi.