Küresel piyasalarda bu haftadan sonra altının fiyatının artması beklenirken Hazine Ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati'nin altın ile ilgili alınan son dakika kararı basına yansıdı.

Bakanlığın yeni kararını ekonomi piyasaları nasıl okumalı? İslam Memiş altınızı satmayın derken Nebati'nin altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ne anlama geliyor? İşte kafaları karıştıran sorunun net yanıtı....

Dün Türk basınında Londra'da piyasalara ucuza altın satıldığı ve bu altınların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın altınları olduğu iddiası düştü. İddiaya göre Londra'da ucuz altın satan Merkez Bankası bunu dolara çeviriyor ve iç piyasalarda doların yükselişinin önüne geçmek için kamu bankaları arka kapıdan müdahale ediyor deniyor. Doların son iki haftada 16 lira sınırına dayanması iç piyasada paniğe neden oldu.

İSLAM MEMİŞ ALTIN YENİ BİR ZİRVE YAPACAK DEDİ

Nisan ayında altın alınmaya başlayacağını söyleyene altın uzmanı İslam Memiş Mayıs ayında yükselişin başlayacağını duyurmuştu. İslam Memiş son yaptığı açıklamada önümüzdeki haftalarda altın fiyatlarının dünya genelinde yeni zirveleri göreceğini belirterek yatırımcıları altınlarını satmamaları ve imkanları varsa altınlarının üstüne ilave yapmalalrını tavsiye etti. Haziran ve Temmuz aylarının altın yatırımcısına büyük paralar kazandıracağını söyleyen İslam Memiş gram altını 900 liradan yada altında alanlara sakın fiyatlar 950 lirayı zorlamaya başladığında satmayın dedi. İslam Memiş yükselişin devam edeceğini iddia etti.

MERKEZ BANKASI ALTIN REZERVLERİNİ Mİ ERİTİYOR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın dolardaki yükselişi frenlemek için eline geçen tüm dolarları sattığını bilmeyen kalmadı. Merkez Bankası'nın elindeki dolar rezervelerinin 15 milyar dolar seviyelerinde kaldığının açıklayan ekonomist Murat Kubilay merkezin turizimden gelen sıcak dolarları da arka kapıdan piyasaya sürerek doları 16 liranın altında tutmaya çalıştığını ifade etmişti. Kubilay yapılanların piyasada dolar paniğine neden olduğunu ve insanların bu panikle özel kuruluşlardan ve kişilerden 22 liraya dolar aldığını iddia etmişti. Dün Londra'da İngiltere Merkez Bankası'nda altına bulunan bir ülkenin piyasaya ucuz altın sattığı iddia edildi. 400 tonluk satışı yapan ülkenin merkez bankası açıklanmazken akıllara dolar rezervleri dipte olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geldi.

Dolar/TL 15,94 seviyelerinde işlem görüyor Dolar/TL 15,94 seviyelerinde işlem görüyor

NEBATİ'DEN ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI

Bugün basına düşen Borsa İstanbul (BIST) Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nın alltın kararına göre Borsa İstanbul bankalara altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası satacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sitesinden altın ile ilgili son dakika kararını cumartesi gecesi duyurdu. Borsanın kapalı olduğu haftasonunda piyasalara duyurulan kara göre bankara sunulan tahvil ve sertifika Londra Külçe Piyasası Birliği'nin sertifikasına uygun olacak.