Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Gaziantep Karkamış’a, hain terör örgütü tarafından yapılan havan topu saldırısı sonucu, biri çocuk olmak üzere, 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 19 kişi yaralandı. Tedavisi tamamlanan 12 yaralı taburcu oldu. 7 kişinin tedavisi ise devam ediyor, 2’sinin durumu ağır.

İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım Pazar günü altı kişinin hayatına mâl olan bombalı terör saldırısından altı gün sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) savaş uçaklarıyla önceki akşam (19 Kasım Cumartesi) Kuzey Suriye ve Kuzey Irak'taki hedefleri vurmasının ardından Türkiye bugün de roketli saldırılara hedef oldu. AA'nın edindiği bilgilere göre; Gaziantep'in Karkamış ilçesine YPG/PKK mensuplarınca Suriye'nin kuzeyinden 5 roket atıldı. Saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 10 kişi de yaralandı. Havanlı ve roketli saldırı sonucu birçok ev, iş yeri ve araç hasar gördü. Gaziantep'teki saldırının ardından Suriye'nin kuzeyinden atılan roketler, Kilis'te Öncüpınar Sınır Kapısı bölgesine isabet etti. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Karkamış' ta eğitime 1 hafta süreyle ara verildiğini açıkladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, 11.15'ten itibaren 10 saldırının gerçekleştiğini ifade etti. 

AA'nın haberine göre; YPG/PKK mensuplarınca atılan 5 roket, ilçe merkezindeki bir lise ve iki ev ile Karkamış Sınır Kapısı yakınındaki bir TIR'a isabet etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırıya ilişkin olarak, "Milletimize şunu söylemek isteriz, dün gerçekleştirilen ve terör örgütünün büyük kayıplar verdiği operasyondan sonra buna yönelik cevap en güçlü şekilde verilecektir ve gerekli adımlar atılacaktır. Terör örgütüne sınır içi ve sınır dışında hayat şansı verilmeyecektir. Bugün öğlen üzeri sınır ötesinden bir havan atıldı ve bizim ilk tespit edebildiğimiz kadarıyla 3 havan atışı gerçekleşti. 6 yaralımız vardı. Onlar hastaneye intikal ettirildiler. Maalesef ilk aldığımız bilgiler çerçevesinde 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bunlardan biri çocuk, biri öğretmen. Allah rahmet eylesin. Şu anda yaralılarımız var, onlar da hastanede tedavilerine devam ediyor" dedi.

Almanya'ya gelmek isteyen iş gücünde Türkler 3. sırada Almanya'ya gelmek isteyen iş gücünde Türkler 3. sırada

Bakan Soylu, daha önce açıkladığı 3 kişinin saldırıda öldüğü yönündeki bilgiyle ilgili de değerlendirme yaparak, Hasan Karataş'ın hayatını kaybettiği yerde yaralanan hamile Büşra Karataş'ın ilk önce eks olduğu bilgisi geldiğini ardından ise hayata döndürüldüğünü kaydetti.

Gaziantep Valisi Davut Gül Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Terör örgütü tarafından Fırat’ın doğusundan Karkamış ilçe merkezine beş adet havan-roket atılmıştır. Sivil yerleşim merkezlerine isabet eden saldırıda iki hemşehrimiz vefat etmiştir, ikisi ağır olmak üzere altı vatandaşımız yaralanmıştır" ifadesini kullandı.

CHP'li Polat: Roket saldırısında yeğenimiz Hasan Karataş hayatını kaybetti

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, 5 yaşındaki yeğeni Hasan Karataş’ın da Gaziantep’e yapılan saldırıda hayatını kaybedenler arasında olduğunu duyurdu.

Polat, sosyal medya hesabından “Yüreğimiz yanıyor. Gaziantep’in Karkamış ilçesine hain terör örgütü tarafından düzenlenen roket saldırısında yeğenimiz Hasan Karataş hayatını kaybetti. Teröre lanet olsun" diyeyazdı.

Bakan Koca: Biri çocuk olmak üzere, 2 vatandaşımız hayatını kaybetti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Gaziantep Karkamış’a, hain terör örgütü tarafından yapılan havan topu saldırısı sonucu, biri çocuk olmak üzere, 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 19 kişi yaralandı. Tedavisi tamamlanan 12 yaralı taburcu oldu. 7 kişinin tedavisi ise devam ediyor, 2’sinin durumu ağır.

Saldırının akabinde 18 ambulans, 5 UMKE Timi, toplam 84 sağlık personeli olay yerine görevlendirilmiş, acil müdahalelerin ardından yaralılar hastanelere yetiştirilmiştir. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum." dedi.

MSB: TSK, saldırılara misliyle karşılık veriyor

Millî Savunma Bakanlığı'nın resmî Twitter hesabından, "Çocuk, yaşlı; öğrenci-öğretmen demeden, masum sivillere yönelik saldırılarını sürdüren, okulları dahi hedef alma alçaklığını gösteren hainlerden yaptıklarının hesabı soruldu, sorulmaya devam ediyor. TSK, saldırılara misliyle karşılık veriyor." paylaşımı yapıldı.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan uçaklar havalandı
 
Karkamış ilçesine saldırısı ve Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden F-16’lar havalandı.