Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yap-işlet-devret projelerine yönelik eleştirilerine yanıt vererek, “Biz bunları onlarca kez yalanladık ama onlar bu yalanları söylemekten bıkmadı. Biz de onları yalanlamaktan bıkmayacağız” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara’dan İstanbul’a dönüşünde İstanbul Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Bakan Karaismailoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugünkü grup toplantısında ‘Yap-İşlet -Devret’ projelerine ilişkin yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Basın mensuplarıyla buluşmasında Haziran ayı sonunda Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek uluslararası toplantıya dikkat çekerek sözlerine başlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “28-Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında ülkemizde çok önemli bir organizasyon gerçekleştirilecek. İstanbul’da Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü(ICAO)’nün çok önemli bir toplantısı var. Havacılık sektörünün bütün sıkıntıların, geleceğinin tartışılacağı çok önemli bir toplantıya Türkiye ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin ev sahipliğini göstererek, hem önümüzdeki yıllarda havacılık sektöründe oluşacak gelişmeler ve özellikle pandemi sonrasında sektördeki gelişmelerin tartışılacağı, önümüzdeki 100 yılın planlarının yapılacağı toplantıya ev sahipliği yapmanın gururunu ve heyecanını taşımaktayız” şeklinde konuştu.

AW639701_02

Boris Johnson birkaç saat içinde istifasını açıklayacak Boris Johnson birkaç saat içinde istifasını açıklayacak

Havacılığa ilişkin rakamları paylaşan Bakan Karaismailoğlu, “Havayolu yolculuklar açısından 2022 yılı mayası ayında 2019 yılının yüzde 95’in ulaştık. 2019’u 210 milyon yolcu ile kapatmıştık. Bu yılı da 200 milyona yakın yolcu ile kapatmayı hedefliyoruz. 2023 yılında da 2019 yılının üzerine çıkarak yılında 214 milyon yolcu ile kapatmayı planlıyoruz. Tabii 2053 Ulaşım ve Lojistik Master Planı çerçevesinde bizim 2035 yılında 232 milyon yolcuya, yaptığımız yatırımlar ve başarılı havacılık politikalarımız sayesinde 2053’e geldiğimizde de 344 milyon yolcuya ulaşmış olacağız” ifadelerine yer verdi.

Bu yıl Tokat ve Rize Artvin Havalimanı’nın yakın zamanda hizmete açılmasına karşın talebin yoğun olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, "Tokat Havalimanı’nı hizmete açalı yaklaşık 2.5 ay oldu. Toplam 377 uçuşla 21 bin 505 vatandaşımızı Tokat ile buluşturmuş olduk. Rize Artvin 3 hafta oldu açılalı. Toplam 305 uçuşla 34 bin 160 vatandaşımız havalimanın kullanmış oldu. Daha havalimanlarının ilk günleri olmasına rağmen vatandaşımız ilgi gösteriyor. Önümüzdeki günlerde artarak devam edecek" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Yap-İşlet-Devret projelerine ilişkin eleştirilerine de yanıt veren Adil Karaismailoğlu, "Yap-İşlet-Devret projelerinde esas olan proje maliyetidir. Bu yapım maliyeti üzerine gelen kamulaştırma, finans, işletme, bakım-onarım ve yenileme maliyetleri olarak maliyet çıkarılır. Bu maliyetin de işletme süresi boyunca geri iadesi için finansal modeldir. Bugün Sayın Kılıçdaroğlu grup toplantısını yaptı, her zamanki maalesef üzülerek izlediğimiz yalanlarının, hezeyanlarının tekrarlanması şeklindedir. Biz bunları onlarca kez yalanladık ama onlar bu yalanları söylemekten bıkmadı. Biz de onları yalanlamaktan bıkmayacağız. Bu projeler halkımızın hayatını kolaylaştıran, ülkemizin ekonomisine, istihdamına, üretimine, turizmine oldukça fazla katkılar yapan çok kıymetli projelerdir. Bunların hepsinin hesap kitabı yapılmıştır ve bu projeler tamamen kamuya açık olan ihalelerdir, bir yarışma sonucu kazanılmış olan ihalelerdir” ifadelerine yer verdi.