Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır programında bin 300 kişinin üye katılım töreninde partililere rozet taktı. Kılıçdaroğlu, Sur ilçesindeki esnafları da ziyaret edip, sorunlarını dinledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır programında bin 300 kişinin üye katılım töreninde partililere rozet taktı. Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi bu bölgeye gelmedi. CHP’nin bölgede fazla oyu yok bunun da farkındayım. Ama bunun kabahati Diyarbakırlılarda değil, bunun kabahati bizde” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, defalarca planlanıp iptal edilen Diyarbakır programına gerçekleştirdi. Dün akşam kente gelen Kılıçdaroğlu, partililer tarafından havalimanında karşılandı. Kılıçdaroğlu, Sezai Karakoç Kültür Merkezine geçerek üye katılım töreninde partililere rozet taktı.

Kongre merkezinde konuşan Kılıçdaroğlu, Diyarbakır’da olmaktan, Diyarbakırlılarla beraber olmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi. "Yaşadığınız sıkıntıları biliyorum" diyen Kılıçdaroğlu, büyük sıkıntılar yaşanıldığını, bunun farkında olduklarını ifade etti.“Cumhuriyet Halk Partisi bu bölgeye gelmedi farkındayım”

Bu ülke huzuru, barışı, kardeşliği bedeli ne olursa olsun mutlaka getireceğini belirten CHP Lideri Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “En önemlisi helalleşmeye ihtiyacı var. Birlikte yapacağız. Dertlerimiz, işsizlik evlerde yoksulluk var. Cumhuriyet Halk Partisi bu bölgeye gelmedi farkındayım. CHP’nin bölgede fazla oyu yok bunun da farkındayım. Ama bunun kabahati Diyarbakırlılarda değil, bunun kabahati bizde. Gelmedik, oturmadık, konuşmadık. Çayınızı, kahvenizi içemedik sofranıza oturmadık. Ankara’da oturduk. Güzel güzel laflar ettik. Niye bize oy vermiyorlar. O istiyorsan gideceksin. Vatandaşın derdini dinleyeceksin. Sofrasına oturacaksın. Çayını içeceksin. Derdini dinleyeceksin ondan sonra ben sizin dertlerinizi çözmeye talibim diyeceksin. Buraya geldim, sizin dertlerinize talibim. Sizin dertlerinizi çözeceğim.”

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, üye katılım programının ardından bir otelde Sivil Toplum Kuruluşu (STK), muhtarlar ve kanaat önderleri buluşmasına geçti.

Sur'da dengbejleri dinledi

Kılıçdaroğlu Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki esnafı da ziyaret etti. Melikahmet Caddesinde bulunan esnafı tek tek dolaşan Kılıçdaroğlu, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledikten sonra Dengbej Kültür Evine geçti.
Kültür evi yetkilisi ve burada bulunan ses sanatçılarıyla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, Kürtçe uzun hava dinledikten sonra, Dengbej kültürünün çok zengin bir kültür olduğunu ve kaybolmasını istemediklerini belirterek, bunun yaşatılması için verilen mücadelenin takdire değer olduğunu söyledikten dışarıya çıkarak basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Ukrayna savaşında denge politikası yürütüyoruz Ukrayna savaşında denge politikası yürütüyoruz

Kılıçdaroğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, “İnşallah hep birlikte Türkiye’nin var olan sorunlarının tamamını çözeceğiz. Hiç endişe etmeyin” dedi. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin, ‘Diyarbakır annelerini ziyaret edecek misiniz? sorusuna yanıt vermeyerek Dengej evinden ayrıldı.