Güvenilir bir yatırım aracı olarak tercih edilen altın fiyatlarında, özellikle son günlerde hareketlilik sürüyor. Kuyumcu esnafı Musa Aksoy, “Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanma, vatandaşın tercihini de etkiledi. Artık gram ve yarım gram altın satışı daha revaçta” dedi.

Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER/ Düğün, nişan ve sünnet merasimlerinde en çok alışveriş yapılan yerlerden olan kuyumcular, Ramazan ayı dolayısıyla durgun bir dönem yaşıyor. Kuyumcu esnafı Musa Aksoy, “Umarım, Ramazan sonrası, piyasada bir hareketlenme dönemi başlar, düğün sezonunun da gelmesiyle birlikte yeniden canlanma dönemine gireriz” diye konuştu.

Yaklaşık 20 yıldır kuyumculuk yapan esnaf Musa Aksoy, Yeni Journal’a altın piyasasını değerlendirdi.

“Vatandaşın altın alışveriş tercihi değişti”

Aksoy, “Pandemi ve Rusya-Ukrayna gerilimi sektörümüzü oldukça etkiledi. Ne yazık ki eski işimiz yok, yoğunluğumuz azaldı. Havalar yavaş yavaş ısınmaya başladı, düğün sezonun da yaklaşmasıyla beraber sektörün biraz daha hareketleneceğini düşünüyorum. Altın fiyatlarında da son zamanlarda bir yükseliş hakimdi. Şu an çeyrek altın, yaklaşık olarak bin 500 civarında, yarım3 bin, tam 6 bin olarak gidiyor. Altın fiyatlarının artmasıyla birlikte vatandaşın da tercihi değişti. Eskiden çeyrek ve yarımı çok satardık. Şimdi gram ve yarım gram altın satışını daha çok gerçekleştiriyoruz. Artık insanlar, birinci derece yakınına bile en fazla çeyrek takıyor, bu anlamda tercihler de bu yönde değişkenlik gösterdi” dedi.

Asgari ücret zammı sokağa nasıl yansıdı? Asgari ücret zammı sokağa nasıl yansıdı?

Düğün hazırlığında olan çiftler dikkat!

Vatandaşları sahte altına karşı uyaran kuyumcu Aksoy, “Hazırlıklarını tamamlamak isteyen gelin ve damat adayları en çok bilezik, set takımları ve alyans tercih ediyor. Fakat bu anlamda alışveriş yapacak olanlara seslenmek isterim. Kesinlikle güvenilir, bildikleri yerden alışveriş yapsınlar” diye konuştu.

'En uygun altın Ankara’da alınır'

Sektöre dair beklenti ve önerilerini sıralayan kuyumcu Aksoy, sözlerini şöyle tamamladı: “Ankara’da haddinden fazla kuyumcu esnafı var, işten anlamayan kişiler de kuyumcu olabiliyor, bu durumun önüne geçilmesi için çalışma ve düzenlemeler gerçekleştirilmeli… Özellikle Ankara’da rekabet çok yüksek. Nüfusu daha az olan illerde bu durum pek yok. Ama şunu belirtmeden edemeyeceğim en uygun altın Ankara’da alınır.”