İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı Habertürk canlı yayınında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığını açıklamasıyla ilgili konuştu.

İYİ Parti lideri Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığını açıklayarak, muhalefete 'Adayınızı açıklayın' çağrısında bulunmasına yönelik "Sayın Erdoğan’a bir çağrım var. Alsın seçim kararını, diyelim ki yarın aldı, 3 ay sonra seçim var. Yarın seçim kararı alsın öbür gün adayımızı açıklayalım" dedi.

Akşener, "Sayın Erdoğan'ın adaylığını ilan etmesi için kendisine ‘Hayırlı olsun' diyorum. Çünkü aday olup olmayacağı konusunda epey bir dedikodu vardı. Hukuki tartışma ayrı. Bir dedikodu vardı… Onun için hayırlı olsun" dedi.

'CUMHURBAŞKANLIĞI TARTIŞMALARI ASIL KONUYU PERDELİYOR'

Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili konuşan Akşener, şunları söyledi:

"Biz, altılı masada bulunan genel başkanlar, Cumhurbaşkanı adaylığını konuşmama kararı aldık. Bunu da diğer arkadaşlarımın hepsi söyledi. ‘Konuşmadık, konuşmayacağız’ dedik, orada bir sorun yok.

Biz Cumhurbaşkanı adaylığının ötesinde, bu ucube sistemin ortadan kalkması, halk oyuyla, demokrasiyle, insanların tercihiyle değişmesi ve güçlendirilmiş parlamenter siteme geçilmesiyle ilgili bir iddianın sahibiyiz ve onun etrafında birleştik.

Cumhurbaşkanı adaylığı üstünden yapılan her bir tartışma, o asıl olması gereken konunun tartışılmadığı, onun gözden kaçırıldığı, perdelendiği bir tartışma biçimi. Biz bunu reddediyoruz."

'SEÇİM KARARI ALSIN ADAYIMIZI AÇIKLAYALIM'

Buldan ve Sancar yeniden başkan seçildi Buldan ve Sancar yeniden başkan seçildi

Erdoğan’a çağrıda bulunan Akşener, "Sayın Erdoğan'a bir tavsiyem, bir çağrım var. Alsın seçim kararını, diyelim ki yarın aldı, 3 ay sonra seçim var. Yarın (seçim kararı) alsın, öbür gün adayımızı açıklayalım. 2023 Haziran'ında dediğinde o zaman biraz bekleyecek. Bekleyecek ve meraklanacak. Bu sistemi tartışmadıkça o yün yumağına düşmeyeceğiz" diye konuştu.

Erdoğan'ın "Adayınızı açıklayın" çağrısına değinen Akşener, "Her şey bir yün yumağı. Onu ilk bozan da İYİ Parti'dir. Biz o yün yumağına kapılmayacağız" dedi.

'SEÇİME TEK ADAYLA GİDİLMELİ'

"13. Cumhurbaşkanı, Millet İttifakı'nın adayı olacak" diyen Akşener, "Tek adayla gidilmesi gerektiğini söylüyorum. Çünkü 24 Haziran'dan bir tecrübem var. Bunun samimiyetini ifade etmek için ‘Ben aday değilim' kısmında duruyorum hâlâ. Ama partim, birinci parti olacak" şeklinde konuştu.

Akşener, “Ben İstanbul'un alınacağını söyledim. İddiam doğru çıktı. Rastgele söylemiyorum. 13. Cumhurbaşkanı, Millet İttifakı'nın adayı olacak” diye ekledi.

'ORAL'IN SÖZLERİNE KIZDIM'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral’ın katıldığı canlı yayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin kullandığı "Alevi kimliği, Sünniler için endişedir" sözlerinden dolayı Kılıçdaroğlu’ndan özür dilemesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

İYİ Partili Oral'ın sözlerine kızdığını belirten Akşener, nüfus cüzdanını göstererek şöyle konuştu:

"Partimizi kurduğumuzda yaptığım konuşmada nüfus cüzdanımı çıkarıp dedim ki, ‘Bu nüfus cüzdanının sahibi her bir kişi, bu ülkenin sahibidir. Ağa da budur. Paşa da budur.’

Sayın Oral'ın hangi niyetle söylerse söylesin, istismara açık bir cümle kurmasını, 25 Ekim'de bunu söylemiş bir genel başkanın ve yöneticilerinin kabul etmesi mümkün değil.

HAYRÜNNİSA GÜL BENZETMESİ

Bir şey daha gördüm, çok benzettim. Sayın Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün başının kapalı olması sebebiyle, Sayın Gül'ün Cumhurbaşkanı olmasını istemeyenler vardı. Aynısını gördüm. O gün Sayın Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığının olmamasını, Hayrünnisa hanımın başının örtüsüne bağlayanlar benim gözümde neyse, bu cümle de aynısıdır. Nüfus cüzdanını gösterme nedenim, bunu yemin gibi görüyorum. Şiddetle reddettiğim bir durum.

Bizim partimizden böyle bir cümle kurulmasına asla müsaade etmem. Türkiye'deki herkesi bu konuda gerçekten diline hakim olmaya, tutumuna hakim olmaya davet ediyorum. İsimlerimiz olabilir, inançlarımız olabilir, hayat tercihlerimiz olabilir, aidiyetlerimiz olabilir. Kimse karışamaz! Burada bir saygı kavramını ortaya koymamız lazım. Ben kimim ki sizi yargılayacağım. O kim ki beni yargılayacak. Bu mantıkla bakacağız. Alevilik, Sünnilik yerine o kişinin vasıfları nedir üzerinden bakılması gerekiyor.”