Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar gündemdeki son gelişmelere dair önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Odessa Limanı'ndan ayrılan ilk geminin yarın 15,00 civarında İstanbul Boğazı açıklarına geleceğini duyurdu. Geminin demirlemesine müteakip müşterek heyetçe kontrol edecek olduğunu kaydeden Akar, "Bundan sonraki gemiler de benzer şekilde herhangi bir aksaklık çıkmadan devam edecek" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl koridorundan geçen ilk geminin rotasına dair açıklamalarda bulundu.

Küresel gıda sorununa ilişkin, "Göçü de tetikleyebilecek noktada. Afrika'dan Avrupa'ya ve Türkiye'ye ciddi göç dalgasını beraberinde getirebilir. Çözüme gidiyor olması önemli" diyen Akar, Odessa Limanı'ndan ayrılan ilk geminin yarın 15.00 civarında İstanbul Boğazı açıklarına demirleyeceğini açıkladı.

Tahıl yüklü ilk geminin Odessa Limanı'ndan ayrılması sürecini aktaran Akar, "Bundan sonraki gemiler de benzer şekilde herhangi bir aksaklık çıkmadan devam edecek" dedi.

Okullardaki kitap sayısını 100 milyona çıkarmayı hedefliyoruz! Okullardaki kitap sayısını 100 milyona çıkarmayı hedefliyoruz!


"Çeşitli kimyasallar var"

"Rusya'nın limanlarında da gıda ve çeşitli kimyasallar var" diyen Akar, "Bunların nakli bizim çalışmamızın dışında ayrı bir konu ama bir katkımız olursa Türkiye olarak memnuniyet duyarız" diye konuştu.

Etkisiz hale getirilen teröristler

Terörle mücadele kapsamında yapılan operasyonlara dair bilgi veren Bakan Akar, "1 Ocak 2022'den itibaren 2 bin 226 terörist etkisiz hale getirilmiştir" ifadelerini kullandı.

YAŞ tarihi belli oldu

YAŞ'ta albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması veya emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra generallerin terfi ve atama dosyaları ele alınacak.

Erdoğan başkanlığındaki toplantıya Şura üyeleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ve Milli Eğitim Bakanı Özer ile geçen yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Orgeneral Avsever Şûra'da ilk kez yer alacak.

Şûra toplantısı öncesinde Erdoğan başkanlığındaki YAŞ üyeleri, her yıl olduğu gibi Anıtkabir'i ziyaret edecek. YAŞ çalışmalarının bir günde tamamlanması öngörülürken Şûra'da alınacak kararlar Erdoğan'ın onayının ardından uygulamaya konulacak.