Türkiye ile Yunanistan arasında gerilimin arttığı bir dönemde Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Josep Borell, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na mektup yazdı.

Şentop'tan resepsiyon Şentop'tan resepsiyon

Türkiye'nin Yunanistan'la krizde 'gerilimi düşürmenin aksi yönünde adımlar attığı' belirtilen mektupta Borrel "Bu durumun faydası olmayan olumsuz bir dinamik yarattığını" söyledi. Borell’in Çavuşoğlu’na Yunanistan’ın Ege adaları üzerindeki egemenliğinin ‘tartışılmaz’ olduğunu söylediği de belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na bir mektup yazarak Türkiye'nin Yunanistan'la krizde "gerilimi düşürmenin aksi yönünde adımlar attığını" belirttiği aktarıldı.

Yunanistan'da yayın yapan Kathimerini gazetesine konuşan diplomatik kaynaklar, Borrell'in birkaç gün önce gönderdiği mektubun Çavuşoğlu'nun "Krizden Yunanistan'ın sorumlu olduğunu" belirten mektubuna yanıt olduğunu belirtti.

Kaynaklara göre Borrell "Yunan bölgeleri üzerinde yapılan uçuşların, Yunanistan'ın Ege adaları üzerindeki tartışılmaz egemenliğini sorgulayan açıklamaların, Yunanistan ve Yunanistan halkına yönelik düşmanca söylemlerin artmasının gerilimi düşürmediğini, daha da yükselttiğini" yazdı. Mektupta Borrell'in, "Bu durumun faydası olmayan olumsuz bir dinamik yarattığını" ifade ettiği de belirtildi.

'MEB KONUSU LAHEY'E GİTMELİ'

Kaynaklar Borrell'in münhasır ekonomik bölge ve kıta sahanlığının sınırlandırılması konusunda uluslararası hukuka uygun şekilde diyalog kurulması veya Uluslararası Adalet Divanı'na gidilmesi gerektiğini vurguladığını aktardı.

Borell’in Çavuşoğlu’na Yunanistan’ın Ege adaları üzerindeki egemenliğinin ‘tartışılmaz’ olduğunu söylediği de belirtildi.

Yunanistan merkezli Ta Nea gazetesine konuşan diplomatik kaynaklar ise Borell’in mektubunda ‘Türk jetlerinin Ege adaları üzerindeki uçuşlarının da ele alındığını’ belirtirken, Türkiye’nin söylemlerindeki sertliğin artması konusunda uyarıldığı aktarıldı.