Fırıncılar, artan maliyetlerden dolayı ekmeğe zam yapılmasını istedi. Un fiyatlarındaki akıl almaz artış nedeniyle, kar etmek bir yana dursun, zarar ettiklerini belirten Ankara’daki fırıncılar, “Her şeyde kriz olabilir, ama ekmekte olamaz. İnsanlar bu ekmeği almak zorunda. Tabi ki ucuz fiyata ekmek satmak isteriz, ama sadece bir çuval un fiyatı 125 liradan 485 liraya yükseldi. Gel de ucuza ekmek sat. Bu mümkün olmayan bir şey artık” dediler.

Volkan ESER-Ekin Hazal DOĞRUYUSEVER

Ankara’da ekmeğe zam talebi, yeniden gündeme geldi. Başta un olmak üzere, artan maliyetler, fırıncıları zam talebine yöneltti. Çankaya İlçesinde faaliyet gösteren Başkent fırını sahibi İbrahim Uluğ, artan maliyetlerden dolayı ekmek fiyatlarına zam istediklerini söyledi.

Un fiyatlarında olağanüstü bir atış yaşandığını dile getiren Uluğ, ‘’Hiç bu kadar çaresiz kalmamıştık. Hem kendimizi, hem vatandaşlarımızı düşünmek durumundayız. 6 işçi çalıştırıyorum. İşyerim kira. Şuan bırakın para kazanmayı, zarar ediyorum. 125 liradan aldığımız bir torba un, şuan 485 lira. Şuandaki ekmek fiyatı maliyetin çok ama çok altında. Biz de ucuz fiyata ekmek satmak istiyoruz, ama hiçbir şekilde kurtarmıyor. Artık ucuza ekmek satmak tarih oldu. Vatandaşlarımız da bizi anlayışla karşılasın. Vallahi de billahi bu maliyetler karşısında zarar ediyoruz. Buna bir çözüm bulunmalı. Bizim için bazı şeyler kolaylaştırılmalı. Her şeyde kriz olabilir, ama ekmekte olmaz, olmamalı. Vatandaş ekmeksiz kalamaz. Fahiş fiyat artışının önüne geçilip indirim olursa, biz de herkes de rahatlar. Öbür türlü ekmeğe zam kaçınılmazdır. Bu haliyle iflasa gideriz” diye konuştu.

Pancar çiftçisine 490 milyon lira nakdi avans! Pancar çiftçisine 490 milyon lira nakdi avans!

Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık ise, 15 Mart Salı gününden itibaren, 200 gram ekmeğin 2.75 TL’den satışa sunulacağını duyurdu.

Yeni Journal’a konuşan Alnıaçık, “Asgari ücretin yükselmesi ve elektriğe, doğalgaza, mazota gelen zamlarla birlikte, girdi maliyetlerimiz arttı. Örneğin, maya fiyatlarında yüzde 120’lik bir artış söz konusu. Buğdaydaki fiyat artışı haliyle un fiyatlarına da yansıdı. Bunun haricinde artık eskisi gibi, ekmek ustası da yetişmiyor. Bu anlamda, çalışacak fırın işçisini de zor buluyoruz. Esnaf olarak hepimiz elimizden gelenin fazlasını yapmalıyız, taşın altına elimizi koyarak salgının da getirmiş olduğu bu sıkıntılı günleri geride bırakmalıyız’’ dedi.